Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 19 Закона Украины "О центральных органах исполнительной власти" относительно заместителей руководителя центрального органа исполнительной власти

Заключение к проекту закона Украины от 30.06.2015 № 2176а
Дата рассмотрения: 30.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 19 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" (щодо заступників керівника центрального органу виконавчої влади) (реєстр. N 2176а від 30.06.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто зазначений законопроект, який розроблено з метою реалізації рекомендацій місії Міжнародного валютного фонду щодо можливості призначення більшої кількості заступників Голови ДФС, ніж передбачено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" (п. 2 пояснювальної записки).

В проекті Закону пропонується ч. 1 ст. 19 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" (далі - Закон), яка наразі обмежує кількість заступників керівників центрального органу виконавчої влади, доповнити новим абзацом, в якому передбачається, що в окремих центральних органах виконавчої влади кількість заступників може бути збільшена на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Аналіз положень проекту дає підстави висловити до його змісту наступні зауваження:

Відповідно до Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади (ч. 1 ст. 113). Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади; утворює, реорганізовує та ліквідовує відповідно до закону міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади; призначає на посади та звільняє з посад за поданням Прем'єр-міністра України керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України; здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України (пп. 9, 9-1, 9-2, 10 ст. 116 Конституції України). Вищеозначені приписи Основного Закону України свідчать про правову легітимність запропонованих змін до Закону.

2. Головне управління у своїх висновках при розгляді законопроектів, у яких порушувались питання законодавчого обмеження кількості заступників керівників міністерств, інших органів виконавчої влади неодноразово наголошувало, що у теорії і практиці державного управління державні органи розглядаються як системи, які мають внутрішню будову, що складається з певних елементів та взаємозв'язків між ними. Будь-яка посада є первинною одиницею державного органу і виступає як елемент системи державного органу. Складність внутрішньої побудови органу та чисельність його елементів залежить від обсягу та характеру завдань державного органу, його взаємозв'язків з іншими органами у системі державного апарату. З наведеними чинниками пов'язується розподіл управлінської праці всередині органу, який зумовлює склад та чисельність його керівництва. Тому для належної організації роботи в одному органі може бути достатньо одного заступника, а в іншому може бути недостатньо й п'яти. Отже, положення проекту, якими пропонується наділити Уряд повноваженнями коригувати кількість заступників керівника центрального органу виконавчої влади в бік їх збільшення, є виправданими, особливо коли мова йде про ті центральні органи виконавчої влади, які наділені повноваженнями з широкого спектру питань.

Опрос