Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно введения смертной казни как вида наказания за коррупционные преступления)

Заключение к проекту закона Украины от 24.06.2015 № 2159а
Дата рассмотрения: 28.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо впровадження смертної кари як виду покарання за корупційні злочини)"

У проекті пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК України) статтею 64-1 "Смертна кара" і внести до статей 51 "Види покарань" та 52 "Основні та додаткові покарання" КК відповідні зміни, метою яких є запровадження смертної кари як виду кримінального покарання за вчинення особливо тяжких злочинів. Разом з тим, пропонується встановити кримінальне покарання у виді смертної кари за такі злочини, як прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди, вчинені в особливо великому розмірі або службовою особою, що займає особливо відповідальне становище (частина 4 статті 368 КК - в редакції проекту) та незаконне збагачення, вчинене службовою особою, що займає особливо відповідальне становище (частина 3 статті 368-2 КК - в редакції проекту).

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши поданий проект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. У Пояснювальній записці до законопроекту наголошується на вкрай неефективній протидії корупції серед службових осіб, що займають особливо відповідальне становище, в нашій країні, зокрема на тому, що "не дивлячись на те, що Україні виділяються десятки мільярдів доларів міжнародної допомоги, яка повинна покращити фінансовий стан країни, позитивних зрушень в економіці не відбувається, в тому числі через високу корумпованість у сфері використання державних коштів. Саме тому законопроектом пропонується посилити кримінальну відповідальність у вигляді смертної кари для службових осіб, які займають особливо відповідальне становище в державі, за корупційні злочини".

Слід нагадати, що скасування смертної кари в Україні відбулось після того, як Конституційний Суд України 29 грудня 1999 року прийняв Рішення N 11-рп/99, яким положення статті 24 та положення санкцій статей Особливої частини КК України 1960 року (якими передбачалась смертна кара як вид покарання), були визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто неконституційними. У мотивувальній частині цього рішення (п. п. 3 - 6) стверджується, що положення КК про застосування смертної кари суперечать положенням статей 1, 3, 21, 22, 27 та 28 Конституції України.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими і не підлягають оскарженню, а положення Конституції України, на які послався Конституційний Суд у згаданому Рішенні, не зазнали змін після прийняття цього рішення. З огляду на це є підстави вважати, що будь-які законодавчі пропозиції, суть яких полягає у запровадженні смертної кари, суперечать названим вище положенням Конституції України з урахуванням тієї їх інтерпретації, яку надано Конституційним Судом України у згаданому вище Рішенні.

Окрім цього, Верховною Радою України 22 лютого 2000 року був ратифікований протокол N 6 до Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, яким передбачається повне скасування смертної кари у мирний час. Таким чином, Україною взято міжнародно-правове зобов'язання щодо скасування смертної кари. Тому, для того щоб запровадити смертну кару, не порушуючи при цьому міжнародно-правових зобов'язань, необхідно спочатку внести відповідні зміни до Конституції України, а також денонсувати Конвенцію про захист прав та основоположних свобод людини 1950 року та Протокол N 6 до цієї Конвенції 1983 року.

Що ж стосується проблем протидії корупції, й зокрема протидії вчиненню корупційних правопорушень з боку службових осіб, то вважаємо, що ефективність покарання залежить не лише від суворості санкції кримінально-правової норми, а й від спроможності правоохоронних органів не допустити безкарності злочинних діянь. Саме безкарність (а не м'якість покарань, які призначаються судами за вчинення відповідного злочину) є у даному разі тим підґрунтям, на якому формується і поширюється протиправна поведінка.

Опрос