Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе депутатов местных советов" (относительно особенностей отзыва депутата местного совета по решению местной организации партии)

Заключение к проекту закона Украины от 23.06.2015 № 2154а
Дата рассмотрения: 07.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (щодо особливостей відкликання депутата місцевої ради за рішенням місцевої організації партії)" (реєстр. N 2154а від 23.06.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон) ряд змін, пов'язаних з процедурою відкликання депутатів місцевих рад.

Поданим проектом змінюється механізм відкликання депутатів місцевих рад, передбачений нормами Розділу V чинного Закону. По-перше, "право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради до територіальної виборчої комісії належить відповідній місцевій раді, а також зборам виборців та зборам (конференціям) місцевих організацій політичної партії, які відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" мають право висувати кандидатів у депутати і знаходяться на території відповідного виборчого округу" (нова редакція ч. 1 ст. 38). Підставою для відкликання депутата місцевої ради, який обраний за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії по багатомандатному виборчого округу або обраний по одномандатному виборчому округу за висуванням відповідної місцевої організації політичної партії, може бути невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним цілям програми та статуту відповідної політичної партії або вмотивоване звернення виборців (нова частина 2 статті 37).

Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання депутата місцевої ради приймається відповідно на "зборах (конференціях) місцевої організації політичної партії у порядку, встановленими їх статутами щодо депутата місцевої ради, обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії по багатомандатному виборчого округу або обраного по одномандатному виборчому округу за висуванням відповідної місцевої організації політичної партії" (новий пункт 3 частини 2 статті 38).

У разі прийняття на зборах місцевої партії рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата на цих же зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців у відповідному окрузі на підтримку пропозиції про відкликання (нова редакція ч. 3 ст. 38). На підставі протоколу зборів ТВК приймає рішення "щодо процедури збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради" (нова редакція частини 1 ст. 39). Після реєстрації у ТВК ініціативна група, яка була створена на зборах, збирає підписи виборців, які є членами відповідної територіальної громади (нова редакція ст. 40). Перевірка зібраних на підтримку відкликання депутата, підписів виборців здійснюється лічильною комісією, що утворюється зборами місцевої організації партії, які сформували ініціативну групу (нова ст. 41-1). "На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради має бути зібрано така кількість підписів, що становить більше половини виборців, які брали участь у відповідних місцевих виборах, на яких був обраний депутат, до якого ініційована процедура відкликання" (нова редакція ч. 3 ст. 40). "За результатами доповіді лічильної комісії, на підставі зібраних підписів виборців у кількості що перевищує половину кількості виборців, які приймали участь у відповідних місцевих виборах, на яких був обраний депутат, що відкликається, зборами (конференцією) місцевої організації партії складається протокол та приймається рішення про відкликання цього депутата місцевої ради та звернення до відповідної територіальної виборчої комісії здійснити дії передбачені Законом, щодо заповнення депутатської вакансії у відповідній місцевій раді" (нова редакція ч. 4 ст. 41-1).

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління не підтримує його прийняття у запропонованому вигляді з огляду на наступні міркування і зауваження:

1. Концептуально неприйнятною є ідея проекту, яка передбачає відкликання депутатів місцевих рад у порядку, відмінному від процедури їх обрання, тобто без голосування виборців за відкликання депутатів. Запропонований проектом механізм збирання підписів виборців, що належать до відповідного виборчого округу, не може гарантувати з'ясування дійсного волевиявлення виборців і створює широкі можливості для зловживання правом на відкликання та фальсифікації результатів цієї процедури. На наше переконання, відкликання депутатів місцевої ради (у випадку визнання доцільності існування імперативного мандату депутата місцевої ради) можливе лише як результат волевиявлення виборців, що мешкають на території відповідної громади, і має здійснюватись шляхом голосування.

Опрос