Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 9-2 Закона Украины "Об оперативно-розыскной деятельности" (относительно оснований закрытия оперативно-розыскных дел)

Заключение к проекту закона Украины от 17.02.2015 № 2153
Дата рассмотрения: 19.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 9-2 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (щодо підстав для закриття оперативно-розшукових справ)"

У законопроекті пропонується внести зміни до частини першої статті 9-2 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (далі - Закон), доповнивши перелік підстав для закриття оперативно-розшукових справ новою підставою - "використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності, як приводів та підстав для початку досудового розслідування" (пункт 2 частини першої статті 9-2 Закону у редакції проекту). При цьому проектом одночасно запропоновано виключити такі підстави для закриття оперативно-розшукових справ, як набрання законної сили вироком або ухвалою суду та закриття кримінального провадження слідчим, прокурором або судом (пункти 2, 3 частини першої статті 9-2 Закону).

Необхідність внесення зазначених змін до Закону обґрунтовується тим, що "згідно з п. 1 ст. 10 Закону, матеріали оперативно-розшукової діяльності можуть використовуватись як приводи та підстави для початку досудового розслідування. У такому випадку, після відкриття кримінального провадження за матеріалами оперативно-розшукової справи, подальші оперативні заходи (негласні слідчі (розшукові) дії) проводяться виключно в рамках кримінального провадження, а робота за оперативно-розшуковою справою фактично зупиняється, так як відсутні підстави для проведення оперативно-розшукової діяльності" (див. Пояснювальну записку до законопроекту).

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне звернути увагу на таке.

1. У законопроекті не враховано, що ознаки відповідного злочинного діяння можуть бути виявлені оперативними підрозділами під час проведення оперативно-розшукових заходів в межах зовсім іншої оперативно-розшукової справи. Наприклад, якщо під час розшуку особи, яка переховується від органів досудового розслідування, в її родича була виявлена велика партія кокаїну, то відповідно до положень законопроекту після передачі відповідних матеріалів, що підтверджують факт вчинення незаконного зберігання наркотичних засобів, до органів досудового розслідування оперативно-розшукова справа, в межах якої здійснюється розшук зниклої особи, підлягатиме закриттю незалежно від того, знайдена ця особа чи ні. На нашу думку, законодавчі приписи, які встановлюють таку вимогу, не можна вважати виправданими.

Опрос