Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 9-2 Закона Украины "Об оперативно-розыскной деятельности" (относительно оснований закрытия оперативно-розыскных дел)

Заключение к проекту закона Украины от 17.02.2015 № 2153
Дата рассмотрения: 19.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 9-2 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (щодо підстав для закриття оперативно-розшукових справ)"

У законопроекті пропонується внести зміни до частини першої статті 9-2 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (далі - Закон), доповнивши перелік підстав для закриття оперативно-розшукових справ новою підставою - "використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності, як приводів та підстав для початку досудового розслідування" (пункт 2 частини першої статті 9-2 Закону у редакції проекту). При цьому проектом одночасно запропоновано виключити такі підстави для закриття оперативно-розшукових справ, як набрання законної сили вироком або ухвалою суду та закриття кримінального провадження слідчим, прокурором або судом (пункти 2, 3 частини першої статті 9-2 Закону).

Необхідність внесення зазначених змін до Закону обґрунтовується тим, що "згідно з п. 1 ст. 10 Закону, матеріали оперативно-розшукової діяльності можуть використовуватись як приводи та підстави для початку досудового розслідування. У такому випадку, після відкриття кримінального провадження за матеріалами оперативно-розшукової справи, подальші оперативні заходи (негласні слідчі (розшукові) дії) проводяться виключно в рамках кримінального провадження, а робота за оперативно-розшуковою справою фактично зупиняється, так як відсутні підстави для проведення оперативно-розшукової діяльності" (див. Пояснювальну записку до законопроекту).

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне звернути увагу на таке.

1. У законопроекті не враховано, що ознаки відповідного злочинного діяння можуть бути виявлені оперативними підрозділами під час проведення оперативно-розшукових заходів в межах зовсім іншої оперативно-розшукової справи. Наприклад, якщо під час розшуку особи, яка переховується від органів досудового розслідування, в її родича була виявлена велика партія кокаїну, то відповідно до положень законопроекту після передачі відповідних матеріалів, що підтверджують факт вчинення незаконного зберігання наркотичних засобів, до органів досудового розслідування оперативно-розшукова справа, в межах якої здійснюється розшук зниклої особи, підлягатиме закриттю незалежно від того, знайдена ця особа чи ні. На нашу думку, законодавчі приписи, які встановлюють таку вимогу, не можна вважати виправданими.

Окрім цього, слід брати до уваги, що передача зібраних у результаті оперативно-розшукових дій матеріалів органам досудового розслідування не означає, що відпала необхідність у проведенні подальших оперативно-розшукових дій по виявлених фактах чи обставинах (наприклад, після початку досудового розслідування досить частою є необхідність проведення таких дій для встановлення особи підозрюваного або для його розшуку). У зв'язку з цим є незрозумілим, як такі дії будуть проводитись після закриття оперативно-розшукової справи.

Враховуючи викладене, юридично необґрунтованою, на наш погляд, також є пропозиція щодо виключення із частини першої статті 9-2 Закону таких підстав для закриття оперативно-розшукових справ, як набрання законної сили вироком або ухвалою суду та закриття кримінального провадження слідчим, прокурором або судом.

2. Запропонована у проекті редакція пункту 2 частини першої статті 9-2 Закону, на наш погляд, є дещо некоректною. Адже саме по собі використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності не означає "автоматичного" початку відповідного досудового розслідування. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення слідчим або прокурором відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. При цьому такі відомості вносяться на підставі поданої заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ними з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (частини перша, друга статті 214 Кримінального процесуального кодексу України; далі - КПК).

Опрос