Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 11 Закона Украины "О защите прав потребителей" (относительно обязательства кредитодателя)

Заключение к проекту закона Украины от 16.02.2015 № 2148
Дата рассмотрения: 26.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо зобов'язання кредитодавця)" (реєстр. N 2148 від 16.02.2015 р., внесений народним депутатом України Р. М. Сольваром)

У проекті пропонується внести до абзацу 1 частини 12 статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" зміни, згідно з якими право кредитодавця проводити реструктуризацію заборгованості за договором про надання споживчого кредиту замінюється на його обов'язок проводити таку реструктуризацію за заявою споживача. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, сприятиме "запровадженню компромісного механізму вирішення проблемних питань фізичних осіб, що мають зобов'язання за договорами споживчого кредиту в іноземній валюті". Реалізація норм закону, як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, "допоможе мінімізувати вплив девальвації національної валюти на фізичних осіб, які мають кредит в іноземній валюті, забезпечений іпотекою. Це безперечно захистить населення від несприятливих економічних впливів, а також убезпечить банки від збільшення обсягів проблемних кредитів на їх балансах".

Враховуючи досить складну ситуацію, що склалася у сфері виконання споживачами взятих на себе зобов'язань за кредитними договорами, Головне управління в цілому підтримує ідею пошуку компромісу між банками та їх боржниками щодо реструктуризації їх заборгованості. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо її змісту наступні зауваження та пропозиції.

На нашу думку, більш доцільною з точки зору забезпечення справжнього компромісу між банками та їх боржниками-споживачами за відповідними договорами щодо реструктуризації заборгованості є не суцільна заміна відповідного права кредитора на його зобов'язання, як це пропонується у проекті, а визначення конкретних умов, за яких кредитор зобов'язаний реструктуризувати заборгованість за наданим кредитом. До таких умов, на наш погляд, може бути віднесена девальвація національної валюти більше, ніж на певну величину, у разі, якщо кредит наданий в іноземній валюті, або неможливість сплачувати борг внаслідок тимчасової втрати боржником роботи. У зв'язку з цим пропонуємо внести до проекту відповідні зміни.

Крім цього, на нашу думку, з метою забезпечення більш ефективного захисту прав споживачів пропонуємо доповнити законопроект також і обов'язком кредитодавця погоджувати із споживачем і сам порядок реструктуризації, оскільки згідно з абзацом 2 частини 12 статті 11 Закону реструктуризація може здійснюватися, зокрема, шляхом:

1) надання позичальникам відстрочки сплати суми основного боргу за договорами про надання споживчого кредиту на строк не більше трьох років;

2) продовженням строку договору про надання споживчого кредиту з урахуванням обмежень, що діють у банках, та обставин щодо фінансового стану позичальника;

3) зміни механізму нарахування відсотків таким чином, щоб частина щомісячних платежів з обслуговування кредитів не перевищувала 35 відсотків сукупного місячного доходу сім'ї;

Опрос