Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе депутатов местных советов" относительно осуществления преподавательской, научной и творческой деятельности

Заключение к проекту закона Украины от 23.06.2015 № 2146а
Дата рассмотрения: 13.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (щодо здійснення викладацької, наукової та творчої діяльності)" (реєстр. N 2146а від 23.06.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон) зміни, які дають можливість здійснення посадовими особами органів місцевого самоврядування наукової та викладацької роботи у робочий час.

Необхідність його прийняття пояснюється правовою колізією між нормами, закріпленими у ч. 2 ст. 6 Закону щодо можливості виконання посадовими особами органів місцевого самоврядування наукової та викладацької роботи лише у позаробочий час, та положенням ч. 3 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 25 Закону України "Про запобігання корупції" та Рішенням Конституційного Суду України N 21-рп/2010 від 06 жовтня 2010 року. Метою законопроекту є приведення вимог Закону у відповідність до рішення Конституційного Суду України та законодавства, яке регулює зазначене питання (п. 2 Пояснювальної записки).

Проаналізувавши законопроект, Головне управління відзначає таке.

Конституція України передбачає диференційований підхід до вузького кола осіб, яких обмежує в можливості поєднувати основну службову діяльність з іншими видами робіт. Так, народні депутати України (ч. 1 ст. 78), судді (ч. 2 ст. 127) можуть займатися науковою, викладацькою та творчою роботою в будь-який час, тоді як на Президента України розповсюджується абсолютна заборона займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (ч. 4 ст. 103); члени Кабінету Міністрів України, керівники центральних та місцевих органів виконавчої влади можуть займатися науковою, викладацькою та творчою роботою лише у позаробочий час (ч. 1 ст. 120).

При аналізі запропонованого проекту Закону необхідно мати на увазі і приписи ч. 4 ст. 141 Конституції України, відповідно до якої статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Разом з тим, встановлена в чинних приписах Закону для депутата місцевої ради, обраного секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, що працює у відповідній раді на постійній основі можливість суміщати свою службову діяльність з викладацькою, науковою та творчою у позаробочий час стосується вельми обмеженого кола осіб, які, як правило, мають наукові ступені. Проте, надання можливості суміщення лише "у позаробочий час" перетворює правову норму у фікцію. Адже мова в основному йде саме про можливість займатися викладацькою діяльністю - проводити лекційні, семінарські, практичні заняття, які проводяться, як правило, саме в робочий час.

Опрос