Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 42 Закона Украины "О высшем образовании" (относительно усовершенствования требований к кандидату на должность руководителя высшего учебного заведения)

Заключение к проекту закона Украины от 19.06.2015 № 2135а
Дата рассмотрения: 09.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 42 Закону України "Про вищу освіту" (щодо удосконалення вимог до кандидата на посаду керівника вищого навчального закладу)" (реєстр. N 2135а від 19.06.2015 р.)

У законопроекті пропонується уточнити вимоги до кандидатів на посаду керівника вищого навчального закладу, згідно з якими вони повинні володіти однією з іноземних мов (англійською, німецькою чи французькою). При цьому рівень володіння цими мовами має визначатися в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Як зазначається у Пояснювальній записці до законопроекту, метою його прийняття є "необхідність забезпечення реалізації основних напрямків міжнародного співробітництва у сфері вищої освіти", обумовлена вимогою "обов'язкового вільного володіння кандидатами на посаду керівника вищого навчального закладу однією із іноземних мов, що є найпоширенішими мовами спілкування міжнародної академічної спільноти" в контексті "європейського вектору розвитку України та підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом".

Головне науково-експертне управління, розглянувши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. Насамперед, слід зазначити, що пропозиція щодо обов'язкового володіння однією з іноземних мов (англійська, німецька, французька), як вимоги до кандидата на посаду керівника вищого навчального закладу (зміни до частини першої статті 42 Закону України "Про вищу освіту") виглядає зовсім непослідовною. Адже відповідно до Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 року N 309, складовою частиною атестації науково-педагогічних і наукових кадрів є кандидатський іспит з іноземної мови, який може складатися з англійської, німецької, іспанської, італійської, французької мов. Якщо для написання дисертації потрібні знання іншої іноземної мови, керівник вищого навчального закладу, наукової установи може дозволити складання кандидатського іспиту з цієї мови (пункт 68). З цих міркувань, дещо дискусійним виглядає визначення у проекті вичерпного переліку іноземних мов (англійська, німецька, французька), якими повинні володіти кандидати на посади керівників вищих навчальних закладів, адже, зрештою, не лише ці три мови є іноземними мовами, які можуть використовуватися у спілкуванні міжнародною академічною спільнотою.

Опрос