Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно признания неформального образования)

Заключение к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 2121
Дата рассмотрения: 06.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо визнання неформальної освіти)" (реєстр. N 2121 від 12.02.2015 р.)

У законопроекті пропонується структуру освіти в Україні доповнити за ступенем інституційної формалізації освіти - формальною, неформальною та інформальною освітою. Шляхом внесення відповідних змін та доповнень до законів України "Про освіту" та "Про волонтерську діяльність" визнати неформальну та/або інформальну освіту, здобуту волонтерами у організаціях та установах, які залучають до своєї діяльності волонтерів та враховувати відповідний досвід волонтерської діяльності при прийнятті на державну службу, на службу в органи місцевого самоврядування та бюджетні організації.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за доцільне зауважити наступне.

1. Головне управління, виходячи з загальнодозвільного типу правового регулювання ("дозволено все, крім того, що прямо забороненого законом"), не вбачає потреби у докладному законодавчому регулюванні суспільних відносин, що виникають у процесі реалізації громадянами права на самоосвіту у вигляді неформальної та інформальної освіти. Адже за своєю природою право на самоосвіту є природним правом людини, яке вона може здійснювати незалежно від наявності відповідних законодавчих приписів. Управління, в цілому не заперечуючи визнання самоосвіти як вагомої складової системи освіти, в той же час вважає за необхідне зазначити, що у порівнянні із академічною освітою їй бракує належного механізму сертифікації отриманих знань.

2. Пропозиція щодо включення до системи освіти інститутів громадянського суспільства (зміни до статті 28 Закону України "Про освіту") вбачається некоректною, оскільки вона не узгоджується з природою інститутів громадянського суспільства, до яких, зокрема, належать громадські організації, професійні та творчі спілки, організації роботодавців, благодійні і релігійні організації, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації та інші непідприємницькі товариства і установи, через які забезпечується реалізація інтересів і потреб громадян.

3. Не можна підтримати зміни до статті 29 Закону України "Про освіту", щодо поділу освіти "за ступенем інституційної формалізації освіти" на: формальну, неформальну, інформальну. Адже ці пропозиції не узгоджуються із функціональним призначенням цієї статті, яка визначає рівні освіти. Тому, на думку управління, відповідні зміни слід вносити до статті 49 Закону ("Самоосвіта громадян"). До того ж, запропоновані положення вбачаються занадто громіздкими та такими, що мають описовий характер та характеризуються відсутністю належної юридичної визначеності.

Опрос