Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О дорожном движении" (относительно условий для ввоза транспортных средств и их регистрации)

Заключение к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 2117
Дата рассмотрения: 29.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про дорожній рух" (щодо умов для ввезення транспортних засобів та їх реєстрації)" (реєстр N 2117 від 12.02.2015)

У законопроекті шляхом внесення змін до Закону України "Про дорожній рух" (далі - Закон) пропонується: уточнити, що транспортний засіб з правим розташуванням керма призначений для використання на дорогах з лівостороннім рухом і являє небезпеку для учасників правостороннього дорожнього руху (зміни до ст. 29); встановити заборону на ввезення на митну територію України транспортних засобів, їх складових частин і комплектуючих виробів, які на момент переміщення їх через митний кордон України були виготовлені більше 8 років тому (зміни до ст. 31); встановити для реєстрації/перереєстрації транспортних засобів строк в 10 робочих днів (замість встановлених на сьогоднішній день 10 діб) (зміни до ст. 34); запровадити щорічне (за чинною нормою кожні два роки) проходження періодичного технічного контролю для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років (зміни до ст. 35).

Прийняття законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, спрямоване на приведення Закону України "Про дорожній рух" у відповідність з іншими законами України, а також до вимог Світової організації торгівлі, безпеку пасажирів, які користуються послугами перевізника, та інших учасників дорожнього руху.

Головне управління, не маючи принципових зауважень щодо змін до статей 29, 34, 35 Закону, щодо пропозиції доповнити ст. 31 Закону новою частиною, відповідно до якої "транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України були виготовлені не більше як 8 років тому на момент переміщення через митний кордон України", вважає за доцільне зазначити таке.

Насамперед, зауважимо, що хоча пропоновані зміни, в першу чергу, й спрямовані на обмеження потрапляння на територію України застарілих транспортних засобів та комплектуючих до них, а також (опосередковано) на підтримку національного товаровиробника автомобілів, проте під таку заборону підпадає також ввезення на територію України раритетних автомобілів та автомобілів, що виготовлені більше 8 років тому, на яких громадяни інших держав, у тому числі Європейського Союзу, подорожують світом, а також транспортних засобів, що є власністю громадян, які мігрують в Україну (принагідно слід зауважити, що не зовсім зрозуміло, чи під таку заборону підпадають транспортні засоби особистого користування, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами України, які проживають у прикордонних територіях). Цілком очевидно, що в цих випадках ввезення таких транспортних засобів, їх складових частин та комплектуючих до них на територію України має бути дозволено.

Звертаємо увагу й на редакційно невдале, з нашої точки зору, формулювання зазначеної норми.

Зауважимо також, що у супровідних до проекту документах відсутнє належне обґрунтування пропозиції щодо встановлення граничного віку транспортних засобів, їх складових частин та комплектуючих виробів, які забороняється ввозити на територію України, понад 8 років.

Виникає також питання щодо доцільності встановлення будь-якого граничного віку на нові транспортні засоби та особливо на нові їх складові частини та комплектуючі вироби, які не використовувалися. Адже відповідні товари, в силу їх специфіки, за належних умов зберігання досить тривалий час (значно більше 8 років) можуть зберігати свої якісні властивості. Зауважимо також, що встановлення вікових обмежень на ввезення нових складових частин транспортних засобів та комплектуючих виробів може мати негативні наслідки для ринку запасних частин, особливо в сегменті транспортних засобів, виробництво яких зупинено.

Пропозиція щодо запровадження заборони ввезення на територію України транспортних засобів, їх складових частин і комплектуючих виробів, випущених більше 8 років тому виглядає вразливою, а тому потребує належного обґрунтування на предмет відповідності вимогам СОТ. Звертаємо увагу на той факт, що стаття XI Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року містить загальне правило, згідно з яким ніякі заборони чи обмеження, крім мит, податків, чи інших зборів, чи то у формі квот, імпортних або експортних ліцензій чи інших заходів, не повинні встановлюватися або застосовуватися будь-яким членом СОТ щодо імпорту будь-якого товару, який походить з території будь-якого іншого члена СОТ, або щодо експорту чи продажу на експорт будь-якого товару, призначеного для ввезення на територію будь-якого іншого члена СОТ.

Слід зазначити, що випадки, в яких член СОТ може не дотримуватися цього загального правила, чітко визначені у Генеральній угоді з тарифів і торгівлі 1994 року та інших міжнародних домовленостях, укладених в рамках СОТ. Водночас у Пояснювальній записці до проекту не наведено інформації, на підставі якої можна було б чітко встановити, під які саме винятки із зазначеного загального правила, визначені правовою базою СОТ, повинні підпадати положення, які законопроектом передбачається включити до статті 31 Закону, що практично унеможливлює встановлення відповідності запропонованих положень міжнародним зобов'язанням України перед СОТ. Згідно ж із ст. 15 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.

Опрос