Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе и социальной защите граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы" (относительно социальной защиты пострадавших лиц)

Заключение к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2093
Дата рассмотрения: 20.05.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Вносимо на розгляд Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо соціального захисту постраждалих осіб) (реєстр. N 2093 від 24.04.2015 р.) (доопрацьований), внесений народними депутатами України Марченком О. О., Арешонковим В. Ю., Королевською Н. Ю., Москаленком Я. М., Єремеєвим І. М.

У законопроекті пропонується частково відновити дію пунктів та статей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зміни до яких внесені Законом України від 28.12.2014 N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".

Зокрема, пропонується частково відновити редакцію статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у якій були визначені категорії зон радіоактивно забруднених територій, уточнити періоди проживання постраждалих на територіях зон безумовного (обов'язкового), гарантованого добровільного відселення та зони посиленого радіоекологічного контролю; відновити дію окремих норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які були виключені у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року, що набули чинності з 1 січня 2015 року, щодо першочергового безоплатного надання санаторно-курортних путівок чи одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування громадянам, віднесеним до категорії 2, 3, 4, компенсацій та пільг громадянам, віднесеним до категорії 4, пільг та компенсацій потерпілим дітям та їх батькам (зокрема забезпечення потерпілих дітей безоплатним харчуванням у середніх загальноосвітніх закладах, які розташовані на території, яка до 01.01.2015 р. була зоною посиленого радіоекологічного контролю). Пропонується також надати право неповнолітнім дітям та/або дружині (чоловіку) померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного до категорії 1, незалежно від наявності причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою, на пільги, якими він користувався за життя (стаття 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), а також дітям та/або дружині (чоловіку) померлого учасника - одноразову компенсацію за втрату годувальника (стаття 48 цього Закону); дружинам (чоловікам) померлого учасника - щомісячну компенсацію за втрату годувальника та на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (статті 52, 54 цього Закону); дітям, які втратили одного з батьків із числа учасників на виплату щорічної допомоги на оздоровлення (стаття 48 цього Закону). Передбачається запровадження щорічного медичного обстеження (диспансеризації) та лікування у спеціалізованих медичних закладах осіб, які народилися від учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та евакуйованих із зони відчуження.

Головне науково-експертне управління не заперечує проти даної законодавчої ініціативи, спрямованої на захист прав і інтересів осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас Головне науково-експертне управління у своєму висновку звертає увагу на доцільність перегляду найближчим часом усього механізму забезпечення соціальними гарантіями відповідних категорій осіб з огляду на недоліки його функціонування. Перш за все, на думку управління, визначення умов соціальної підтримки окремих категорій громадян необхідно здійснювати в рамках єдиного порядку із встановленням загальних критеріїв її надання, а не за окремими категоріями осіб без з'ясування їх реальних потреб.

Реалізація запропонованих законодавчих змін потребуватиме додаткових бюджетних видатків, величина яких у пункті 5 Пояснювальної записки до проекту визначена у 500 млн. гривень. У зв'язку з цим відповідно до вимог частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу України до законопроекту має бути додано фінансово-економічне обрунтування (включаючи відповідні розрахунки), а також пропозиції змін до законодавчих актів України щодо скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету.

Опрос