Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения объектов недвижимости)

Заключение к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2091
Дата рассмотрения: 27.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування об'єктів нерухомості)"

У законопроекті пропонується звільнити від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать: учасникам бойових дій; багатодітним сім'ям; громадським організаціям фізкультурно-спортивної спрямованості, дитячо-юнацьким спортивним школам, спеціалізованим навчальним закладам спортивного профілю, дитячим таборам відпочинку.

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що встановлення сільськими, селищними, міськими радами пільг з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, яке передбачене Податковим кодексом України, не забезпечує єдиного підходу і потребує відповідного законодавчого врегулювання.

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. У законопроекті пропонується не відносити до об'єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти житлової нерухомості, що належать учасникам бойових дій. Звертаємо увагу на те, що відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час, а відповідно до статті 6 цього ж Закону до учасників бойових дій належить досить великий перелік осіб. Запровадження такої пропозиції матиме наслідком зменшення надходжень до відповідного місцевого бюджету.

Крім того, поширення такої податкової пільги на всіх осіб, які мають статус учасника бойових дій, не враховує їх матеріальний стан і тому, на наш погляд, потребує додаткового обгрунтування.

2. У законопроекті пропонується звільнити від оподаткування об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності осіб, які відповідно до закону мають статус багатодітних сімей. Певної мірою погоджуючись із законодавчою пропозицією, у той же час пропозиція звільнення в цілому всіх об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, яка належить таким багатодітним сім'ям, виглядає недостатньо обгрунтованою. Адже за такого підходу від оподаткування звільнятиметься будь-яка нерухомість, в тому числі й комерційного призначення, яка використовується для отримання прибутку. На наш погляд, така пільга може поширюватися виключно на житлову нерухомість, в яких проживають такі сім'ї та пов'язані із нею нежитлові підсобні приміщення (гаражі, сараї, котельні тощо).

3. У законопроекті пропонується не оподатковувати об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які належать громадським організаціям фізкультурно-спортивної спрямованості, дитячо-юнацьким спортивним школам, спеціалізованим навчальним закладам спортивного профілю, дитячим таборам відпочинку. Не заперечуючи в цілому щодо надання такої пільги, разом із тим звертаємо увагу на наступне. Насамперед, слід зазначити, що вказані організації в Україні здебільшого відносяться до державної або ж комунальної сфери, об'єкти якої, відповідно до Податкового кодексу України, не є об'єктом оподаткування. Так, відповідно до пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Кодексу об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності), не є об'єктом оподаткування. Що ж стосується інших організацій, наприклад, заснованих фізичними та юридичними особами, то надавати податкові пільги, на наш погляд, доцільно лише неприбутковим підприємствам, установам та організаціям, основною метою діяльності яких, згідно із пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства й іншої діяльності, передбаченої законодавством. Зокрема, необхідно відмітити, що відповідно до статті 47 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" "держава може надавати податкові пільги для юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів), що здійснюють благодійну діяльність у сфері фізичної культури і спорту в порядку, визначеному законодавством".

Опрос