Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 2 Закона Украины "Об индексации денежных доходов населения" (относительно полной индексации минимальной пенсии)

Заключение к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2090
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Відповідно до статті 16 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" та доручення Голови Верховної Ради України Гройсмана В. Б. Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення на своєму засіданні 13 травня 2015 року розглянуто проект Закону України про внесення змін до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (щодо повної індексації мінімальної пенсії) (реєстр. N 2090 від 10.02.2015 р.), поданий народними депутатами України І. Єремеєвим, М. Ланьо та іншими.

Проектом Закону пропонується включити до об'єктів індексації щомісячну державну адресну допомогу до пенсії у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму. Крім того, пропонується Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачити проведення індексації доходів, які мають разовий характер.

Комітет, підтримуючи мету зазначеної законодавчої ініціативи щодо поліпшення матеріального становища пенсіонерів з малими розмірами пенсій, вважає за необхідне висловити такі зауваження до проекту Закону.

Пропозиція щодо індексації доходів, які мають разовий характер, є недоцільною, оскільки індекс споживчих цін є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді порівняно з базисним, і порядок, врегульований Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", передбачає індексацію доходів, що мають сталий розмір протягом певного проміжку часу з метою підтримання їх купівельної спроможності.

Поряд з тим, виплати, що мають разовий характер, теж можуть бути збільшені на розмір індексу інфляції (проіндексовані) у випадках прострочення їх виплати. Наприклад, Цивільним кодексом України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення (ст. 625). Зобов'язання платника компенсувати подорожчання споживчих товарів і послуг може бути передбачено і в самому цивільно-правовому договорі або за рішенням суду. Тобто чинним законодавством це питання врегульовано.

Слід також відмітити, що частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності необхідного страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (зараз це 949 грн.). Тому у випадку, коли особі нараховано пенсію у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, проводиться доплата до прожиткового мінімуму. Оскільки прожитковий мінімум є вартісною величиною наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, то при визначенні його розміру враховуються поточний і прогнозний індекси інфляції. Таким чином, у доплаті до пенсії, яка має досягти прожиткового мінімуму, вже є складова компенсації росту споживчих цін, а відтак компенсувати цю доплату недоцільно.

Також варто звернути увагу, що в результаті прийняття Кабінетом Міністрів України постанови N 170 від 12.03.2008 пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключено з об'єктів індексації як такі, що є соціальними виплатами, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

Опрос