Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины в сфере государственных закупок относительно приведения их в соответствие с международными стандартами и принятия мер по преодолению коррупции

Заключение к проекту закона Украины от 16.06.2015 № 2087а
Дата рассмотрения: 18.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державних закупівель (щодо заходів з подолання корупції та приведення у відповідність із міжнародними стандартами)"

У законопроекті шляхом внесення змін до законів України "Про здійснення державних закупівель", "Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності", "Про запобігання корупції", "Про відкритість використання публічних коштів" пропонується: "спростити участь у процедурах закупівлі шляхом відміни необхідності всім учасникам надавати документи, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним у статті 17 Закону; підвищити вартісну межу щодо застосування норм Закону для закупівлі товарів та послуг до 200 тис. гривень, а робіт - 1200 тис. гривень; підвищити вартісну межу для застосування процедури запиту цінових пропозицій до 500 тис. гривень; скоротити деякі функції Уповноваженого органу; усунути правову колізію в частині строків внесення змін до конкурсної документації; урегулювати питання письмового підтвердження документів, що подаються для оприлюднення замовниками; надати можливість уносити зміни до запиту цінових пропозицій; урегулювати питання закупівлі послуг з централізованого постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення тощо".

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його прийняття "надасть можливість створити умови для подолання корупції, сприятиме імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, удосконалити правила та умови здійснення державних закупівель, оптимізувати функції Уповноваженого органу у сфері державних закупівель".

Головне управління, погоджуючись з тим, що окремі пропозиції проекту дозволять певним чином спростити процедуру закупівель, проте прийняття проекту, на нашу думку, не вирішить в цілому проблему "подолання корупції" у сфері державних закупівель, оскільки процедури закупівель залишаться достатньо складними. Крім того, щодо окремих пропозицій проекту вважаємо доцільним зауважити наступне.

1. Змінами до ст. 8 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (далі - Закон) пропонується скоротити функції Уповноваженого органу і, зокрема, виключити з переліку його функцій здійснення "моніторингу закупівель", а підготовку та подання до Кабінету Міністрів України, Рахункової палати звітів про стан закупівель Уповноважений орган повинен здійснювати не щоквартально, як це передбачено чинними вимогами цього Закону, а за рік. Позитивно оцінюючи скорочення окремих функцій Уповноваженого органу, у той же час пропозиції щодо скорочення такої функції як здійснення "моніторингу закупівель", а також підготовки та подання до Кабінету Міністрів України, Рахункової палати тільки щорічних звітів про стан закупівель вважаємо дещо передчасними. Адже процедури закупівель за державні кошти ще залишаються непрозорими та містять певні корупційні ризики і тому, на нашу думку, потребують більш ретельного моніторингу та інформування відповідних органів державної влади щодо стану з державними закупівлями, що надасть змогу приймати відповідні управлінські рішення.

2. Подані до проекту документи не містять обгрунтувань щодо доцільності зменшення рівня очікуваної вартості закупівлі товарів і послуг - з 200 до 133 тис. євро, у разі виконання вимоги щодо обов'язкового оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою оголошення про проведення процедури закупівлі та про результати процедури закупівлі (оновлена ч. 4 ст. 10 Закону).

3. Не можна повною мірою погодитися з пропозицією щодо збільшення з 20 до 40 днів строку для подання пропозицій конкурсних торгів у разі, якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється англійською мовою на веб-порталі Уповноваженого органу. Адже така вимога значно збільшує термін проведення процедури закупівель.

Зауваження аналогічного змісту стосується і оновленої редакції ч. 4 ст. 38 Закону.

4. Положення нової ч. 3 ст. 29 Закону, згідно з якою "учасник, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам документації конкурсних торгів, зокрема технічній специфікації та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям. У разі надходження звернення від учасника, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, замовник повинен надати йому відповідь не пізніше ніж через п'ять днів з дня надходження такого звернення", на наш погляд, є зайвим, оскільки відповідно до ч. 3 цієї ж статті "учасник, пропозиція конкурсних торгів якого відхилена, повідомляється про це із зазначенням аргументованих підстав протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення. Інформація про відхилення пропозиції оприлюднюється відповідно до статті 10 цього Закону". Можливо, слід було б чітко визначити, які саме аргументовані підстави мають повідомлятися учаснику.

Опрос