Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины по пограничным вопросам

Заключение к проекту закона Украины от 09.02.2015 № 2070
Дата рассмотрения: 04.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з прикордонних питань"

У проекті пропонується внести зміни до законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про Державний кордон України", відповідно до яких Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону "змінюється" на Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері комплексного управління державним кордоном, з деяким розширенням його контролюючих і координуючих функцій (див. зміни до статей 7, 8, 11, 12, 28 Закону України "Про Державну прикордонну службу України").

Крім того, у проекті передбачається включення до переліку органів охорони державного кордону загонів швидкого реагування, а також залучення громадян України за власної згоди під керівництвом представників Державної прикордонної служби до охорони та захисту державного кордону України (див. зміни до ст. 6 Закону України "Про Державну прикордонну службу України", ст. 2 Закону України "Про Державний кордон України" відповідно).

Запропоновані зміни, як це зазначено у Пояснювальній записці до законопроекту, "розроблено з метою адекватного реагування на зростання загрози територіальної цілісності України шляхом розширення можливостей Державної прикордонної служби України щодо застосування форм і способів охорони та захисту державного кордону, а також впорядкування та підвищення ефективності координації утворених відповідно до Конституції та Законів України військових формувань та правоохоронних органів, центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян з прикордонних питань".

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, звертає увагу на таке.

1. На наш погляд, у супровідних документах до законопроекту слід конкретизувати необхідність його внесення, оскільки виникають об'єктивні сумніви у тому, що сама по собі зміна назви центрального органу виконавчої влади (на наш погляд, у даному випадку йдеться про Адміністрацію Державної прикордонної служби України) "сприятиме зміцненню обороноздатності Держави Україна, підвищенню безпеки державного кордону в умовах значного загострення безпекової ситуації на східних та південних кордонах України" та іншим вищезазначеним цілям (див. п. п. 1, 2, 6 Пояснювальної записки до проекту).

Крім того, слід звернути увагу, що відповідно до п. 91 ст. 116 Конституції України утворення, реорганізація та ліквідація відповідно до закону центральних органів виконавчої влади належить до повноважень Кабінету Міністрів України. У зв'язку з цим є підстави вважати, що питання визначення організаційно-правової форми відповідного центрального органу виконавчої влади має вирішувати уряд.

2. Запропоноване проектом розширення повноважень Спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері комплексного управління державним кордоном у порівнянні з повноваженнями Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, полягає в основному у тому, що він визнається головним в системі державних органів з питань комплексного управління державним кордоном і буде координувати у цій сфері діяльність інших органів виконавчої влади.

Опрос