Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно обеспечения стабильного развития сферы физической культуры и спорта

Заключение к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2068
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного розвитку сфери фізичної культури і спорту"

У законопроекті з метою забезпечення стабільного розвитку сфери фізичної культури і спорту та недопущення призупинення функціонування спортивних та оздоровчих об'єктів, їх перепрофілювання та ліквідації пропонується:

не поширювати вимоги щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на будівлі: дитячих санаторно-курортних та оздоровчих закладів України незалежно від їх підпорядкованості, у тому числі дитячих санаторно-курортних та оздоровчих закладів України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій; закладів фізичної культури і спорту, підприємств, установ, організацій, громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклубів та авіаційно-спортивних клубів Товариства сприяння обороні України, що використовуються для підготовки працівників та військовослужбовців правоохоронних органів і Збройних Сил України, проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву; баз олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України;

звільнити від плати за землю: заповідники, національні природні парки, заказники (крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва; дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; підприємства та організації, - за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для підготовки військовослужбовців та працівників правоохоронних органів, проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву.

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. Не заперечуючи в цілому щодо непоширення вимог щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на будівлі дитячих санаторно-курортних та оздоровчих закладів України, закладів фізичної культури і спорту, разом із тим звертаємо увагу на наступне. Насамперед, слід зазначити, що вказані організації в Україні, які відносяться до державної або ж комунальної сфери, відповідно до вимог Податкового кодексу України, не є об'єктом оподаткування цим податком. Так, відповідно до пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Кодексу об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності), не є об'єктом оподаткування. Що ж стосується інших організацій, наприклад, заснованих фізичними та юридичними особами, то надавати податкові пільги, на наш погляд, доцільно лише неприбутковим підприємствам, установам та організаціям, основною метою діяльності яких, згідно із пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства й іншої діяльності, передбаченої законодавством. Зокрема, необхідно відмітити, що відповідно до статті 47 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" "держава може надавати податкові пільги для юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів), що здійснюють благодійну діяльність у сфері фізичної культури і спорту в порядку, визначеному законодавством".

2. Щодо пропозицій законопроекту про звільнення від плати за землю певного переліку закладів, установ та організацій слід зауважити, що з 1 січня 2015 року Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" N 71-VII від 28 грудня 2014 року, метою прийняття якого передбачалося "покращення умов ведення бізнесу в Україні з одночасним підвищенням показників України в міжнародних рейтингах, а також підвищення ефективності використання ресурсів економіки", податкові пільги щодо плати за землю були скасовані для значного переліку платників цього податку, в тому числі і для зазначених у законопроекті. Відповідно, з врахуванням вимог вищезазначеного Закону була сформована доходна частина місцевих бюджетів на 2015 рік. Оскільки згідно з вимогами п. 4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України податок на майно, складовою якого є плата за землю, зараховується до бюджетів місцевого самоврядування, то відповідно до статті 103 Бюджетного кодексу України надання державою податкових пільг, які зменшують доходи місцевих бюджетів, має супроводжуватися наданням додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію відповідних втрат доходів місцевих бюджетів.

Опрос