Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно пенсионного обеспечения лиц, уволенных в порядке, определенном Законом Украины "Об очищении власти")

Заключение к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2063
Дата рассмотрения: 27.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених у порядку, визначеному Законом України "Про очищення влади" від 16.09.2014 N 1682-VII)" (реєстр. N 2063 від 06.02.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу", ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ч. 12 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та доповнити новою статтею 1-3 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. У проекті запропоновані положення, згідно з якими особи (державні службовці, судді, прокурори та військовослужбовці), які підпадають під формулювання ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади" (далі - Закон) і були з цих підстав звільнені, мають бути позбавлені права на отримання спеціальної пенсії. Водночас у проекті передбачено, що пенсійне забезпечення для зазначених осіб має здійснюватися на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На нашу думку, ідея проекту викликає сумніви як з точки зору її правової обґрунтованості, так і з точки зору ефективності та раціональності її реалізації. Головне управління звертає увагу, що відповідно до припису ч. 2 ст. 1 Закону люстрація має здійснюватися з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах: верховенства права та законності; відкритості, прозорості та публічності; презумпції невинуватості; індивідуальної відповідальності; гарантування права на захист. Тобто, застосування люстрації спрямоване на усунення державних службовців, які виявили нелояльність до засадничих принципів розбудови демократичної української держави. Проте, люстрація не є покаранням. Натомість, новели проекту за своїм характером подібні до додаткового кримінального покарання, зокрема, до передбаченого у статті 54 Кримінального кодексу України позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину чи кваліфікаційного класу. Оскільки ж сама люстрація не є і не може вважатись покаранням чи іншим різновидом юридичних санкцій, застосованих за вчинення правопорушення, то, відповідно, немає підстав і для застосуванням щодо осіб, підданих люстрації, якихось додаткових правових обмежень, подібних до того, яке пропонується проектом.

2. Звертаємо увагу, що в ч. 3 ст. 1 Закону передбачено позбавлення зазначених в проекті осіб права обіймати відповідні посади протягом десяти років з дня набрання чинності Законом. Однак, в проекті, який розглядається, не дано відповіді на запитання щодо можливості отримання спеціальних пенсій тими державними службовцями, які після спливу зазначеного терміну повернуться на державну службу та вже з неї підуть на пенсію.

3. Слід звернути увагу, що реалізація новел проекту призведе до виникнення нерівних умов для осіб, які підпадуть під їх дію, з тими особами, які, наприклад, підпадають під дію ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади" і були з цих підстав звільнені, але вже отримували або отримують підвищені розміри пенсій за спеціальними законами. При цьому скасування призначених пенсій призведе до порушення статей 22 та 58 Конституції України.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос