Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно пенсионного обеспечения лиц, уволенных в порядке, определенном Законом Украины "Об очищении власти")

Заключение к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2063
Дата рассмотрения: 27.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених у порядку, визначеному Законом України "Про очищення влади" від 16.09.2014 N 1682-VII)" (реєстр. N 2063 від 06.02.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу", ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ч. 12 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та доповнити новою статтею 1-3 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. У проекті запропоновані положення, згідно з якими особи (державні службовці, судді, прокурори та військовослужбовці), які підпадають під формулювання ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади" (далі - Закон) і були з цих підстав звільнені, мають бути позбавлені права на отримання спеціальної пенсії. Водночас у проекті передбачено, що пенсійне забезпечення для зазначених осіб має здійснюватися на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На нашу думку, ідея проекту викликає сумніви як з точки зору її правової обґрунтованості, так і з точки зору ефективності та раціональності її реалізації. Головне управління звертає увагу, що відповідно до припису ч. 2 ст. 1 Закону люстрація має здійснюватися з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах: верховенства права та законності; відкритості, прозорості та публічності; презумпції невинуватості; індивідуальної відповідальності; гарантування права на захист. Тобто, застосування люстрації спрямоване на усунення державних службовців, які виявили нелояльність до засадничих принципів розбудови демократичної української держави. Проте, люстрація не є покаранням. Натомість, новели проекту за своїм характером подібні до додаткового кримінального покарання, зокрема, до передбаченого у статті 54 Кримінального кодексу України позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину чи кваліфікаційного класу. Оскільки ж сама люстрація не є і не може вважатись покаранням чи іншим різновидом юридичних санкцій, застосованих за вчинення правопорушення, то, відповідно, немає підстав і для застосуванням щодо осіб, підданих люстрації, якихось додаткових правових обмежень, подібних до того, яке пропонується проектом.

2. Звертаємо увагу, що в ч. 3 ст. 1 Закону передбачено позбавлення зазначених в проекті осіб права обіймати відповідні посади протягом десяти років з дня набрання чинності Законом. Однак, в проекті, який розглядається, не дано відповіді на запитання щодо можливості отримання спеціальних пенсій тими державними службовцями, які після спливу зазначеного терміну повернуться на державну службу та вже з неї підуть на пенсію.

3. Слід звернути увагу, що реалізація новел проекту призведе до виникнення нерівних умов для осіб, які підпадуть під їх дію, з тими особами, які, наприклад, підпадають під дію ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади" і були з цих підстав звільнені, але вже отримували або отримують підвищені розміри пенсій за спеціальними законами. При цьому скасування призначених пенсій призведе до порушення статей 22 та 58 Конституції України.

Опрос