Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 13 Закона Украины "О дипломатической службе" (относительно порядка назначения на дипломатические должности)

Заключение к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2048
Дата рассмотрения: 28.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 13 Закону України "Про дипломатичну службу" (щодо порядку призначення на дипломатичні посади) (реєстр. N 2048 від 05.02.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто даний законопроект, в якому пропонується внести зміни до ст. 13 Закону України "Про дипломатичну службу" (далі - Закону) в частині, що стосується призначення Міністра закордонних справ України, а також запровадити консультації Міністра закордонних справ України у Комітеті Верховної Ради України у закордонних справах щодо кандидатур на посади керівників дипломатичних представництв України.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління підтримує необхідність приведення у відповідність із Конституцією України положення статті 13 Закону в частині, що стосується призначення Міністра закордонних справ України (ч. 1 цієї статті).

Разом із тим, звертаємо увагу, що не всі ініційовані у проекті новели є обґрунтованими. Тому Головне управління вважає за необхідне висловити щодо поданого проекту наступні зауваження.

1. Не може бути підтримана пропозиція запровадити інститут консультацій Міністра закордонних справ України щодо кандидатур на посади Надзвичайного і Повноважного Посла України, Постійного представника України при міжнародній організації, Представника України при міжнародній організації на черговому засіданні Комітету Верховної Ради України у закордонних справах (ч. ч. 3 і 4 ст. 13).

Компетенція комітетів Верховної Ради України визначена в Конституції України та Законі України "Про комітети Верховної Ради України". Відповідно до ч. 1 ст. 89 Конституції України "Верховна Рада України для здійснення законопроектної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до її повноважень, виконання контрольних функцій відповідно до Конституції України створює з числа народних депутатів України комітети Верховної Ради України,". За своїм конституційним статусом комітети є органами, які забезпечують здійснення парламентом його повноважень. Отже, діяльність комітетів пов'язана з вирішенням питань, віднесених до повноважень Верховної Ради України (абз. 1 підп. 4.2 п. 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 5 березня 2003 р. N 5-рп/2003 у справі про звернення народних депутатів України до Національного банку України; абз. 8 підп. 3.1 п. 3 Рішення Конституційного Суду України від 10.06.2010 р. N 16-рп/2010).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" організаційна функція комітетів полягає в "попередньому обговоренні відповідно до предметів їх відання кандидатур посадових осіб, яких згідно з Конституцією України обирає, призначає, затверджує Верховна Рада України або надає згоду на їхнє призначення, підготовці до розгляду Верховною Радою України відповідних висновків щодо цих кандидатур". Натомість пропозиція наділити Комітет Верховної Ради України у закордонних справах повноваженням на ведення з Міністром закордонних справ України консультацій щодо кандидатур на посади Надзвичайного і Повноважного Посла України, Постійного представника України при міжнародній організації, Представника України при міжнародній організації не узгоджується з правовою природою комітету як внутрішнього органу парламенту, компетенція якою є похідною від компетенції Верховної Ради України. При цьому повноваження призначати та звільняти глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях є конституційно визначеним повноваженням Глави держави (п. 5 ч. 1 ст. 106 Конституції України).

Опрос