Висновок відповідального комітету
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Комітет на своєму засіданні 1 липня 2015 року розглянув проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів (реєстр. N 2042а), внесений Кабінетом Міністрів України.
Метою прийняття акта є створення умов для забезпечення виконання основної функції Фонду соціального захисту інвалідів - фінансування заходів зі створення нових і збереження існуючих робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю.
В законодавстві України передбачений механізм сприяння працевлаштуванню людей з інвалідністю, запозичений із законодавства європейських країн. Так, статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що для роботодавців встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У разі невиконання цієї вимоги, роботодавці щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Надходження адміністративно-господарських санкцій є одним із джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України.
Напрями, на які Фондом соціального захисту інвалідів можуть використовуватися кошти адміністративно-господарських санкцій та пені, визначені статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Зокрема, вони використовуються "на функціонування всеукраїнських, державних, міжрегіональних центрів професійної реабілітації інвалідів і державних центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".