Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс Украины (относительно обеспечения права на кассационное обжалование определений суда первой инстанции)

Заключение к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2029
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

За дорученням Голови Верховної Ради України від 05 лютого 2015 року Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 15 липня 2015 року (протокол N 29) проект Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо забезпечення права на касаційне оскарження ухвал суду першої інстанції) (реєстр. N 2029 від 05 лютого 2015 року), поданий народним депутатом України Сугоняко О. Л. (далі - Законопроект).

Згідно з пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою забезпечення конституційного права на касаційне оскарження рішень судів. Для досягнення мети автором пропонується внесення відповідних змін до пункту 2 частини 1 статті 324 Цивільного процесуального кодексу України.

Розглядаючи Законопроект, Комітет з питань правової політики та правосуддя виходить з такого.

Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Право на оскарження судових рішень у судах апеляційної та касаційної інстанцій є складовою конституційного права особи на судовий захист, що гарантується визначеними Конституцією України основними засадами судочинства, які є обов'язковими для всіх форм судочинства та судових інстанцій, зокрема, забезпеченням апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні N 3-рп/2015 від 8 квітня 2015 зазначає, що Верховна Рада України, визначаючи законом судоустрій та судочинство, повинна встановлювати такий обсяг права учасників судового провадження на інстанційне оскарження рішення місцевого суду, який би забезпечував ефективний судовий захист. Встановлюючи обмеження права на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, законодавець повинен керуватися такою складовою принципу верховенства права, як пропорційність. Таким чином, згідно з Конституцією України допускається можливість обмеження права на апеляційне та касаційне оскарження рішення суду (пункт 8 частини третьої статті 129), однак воно не може бути свавільним та несправедливим. Таке обмеження має встановлюватися виключно Конституцією та законами України; переслідувати легітимну мету; бути обумовленим суспільною необхідністю досягнення цієї мети, пропорційним та обгрунтованим.

Під час обговорення Законопроекту члени Комітету зазначили, що запорукою належної реалізації конституційного права особи на судовий захист є забезпечення можливості апеляційного та касаційного оскарження судового рішення, а тому, обмеження доступу до касаційної інстанцій можливе лише у виняткових випадках та повинно бути обумовленим суспільною необхідністю досягнення легітимної мети.

Члени Комітету також звернули увагу на вказані у Пояснювальній записці Законопроекту аргументи автора про те, що право касаційного оскарження ухвал суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку та ухвал суду апеляційної інстанції передбачено у господарському та адміністративному процесах, з чого випливає, що приписи Законопроекту спрямовані на уніфікацію процесуального законодавства.

Опрос