Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно урегулирования отдельных вопросов правового статуса земель фермерского хозяйства

Заключение к проекту закона Украины от 04.06.2015 № 2028а
Дата рассмотрения: 03.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу земель фермерського господарства" (реєстр. N 2028а від 04.06.2015 р.)

У проекті пропонується внести до Земельного кодексу України та Закону України "Про фермерське господарство" ряд змін, спрямованих на збільшення кількості нових фермерських господарств та забезпечення їх ефективного розвитку шляхом спрощення процедури утворення таких господарств, що також дозволить знизити рівень корупції. Його прийняття, як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, "дозволить зняти адміністративні бар'єри при набутті та реалізації права на землю для ведення фермерського господарства, що сприятиме: росту зайнятості у фермерських господарствах, збільшенню доходів місцевих бюджетів та забезпеченню сталого розвитку сільських територій".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У зв'язку з тим, що згідно з статтею 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк, нову редакцію пункту "а)" частини 1 статті 31 ЗК України юридично коректніше викласти у наступній редакції: "а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству або передано йому у користування на правах оренди". Аналогічна за змістом пропозиція стосується також змін до статті 12 Закону України "Про фермерське господарство".

2. У змінах до пункту 16 розділу X "Перехідні положення" ЗК України пропонуємо конкретизувати, в чому саме полягає "оформлення права власності на них".

3. У частині 3 нової редакції статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" слід уточнити, про які саме цивільно-правові угоди у ній йдеться. Зокрема, чи будуть продаватися особам, які бажають стати фермерами, земельні ділянки державної та комунальної власності, розмір яких перевищує розмір, встановлений у частині 5 цієї статті. Річ у тому, що у разі, якщо до складу таких угод входитимуть угоди купівлі-продажу, це, на нашу думку, фактично означатиме "приховану" приватизацію зазначених земельних ділянок в умовах, коли відповідно до пункту 15 розділу X "Перехідні положення" ЗК України до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб.

Крім цього, само посилання на цю частину виглядає не зовсім зрозумілим, оскільки у цій частині йдеться про землі лісового і водного фонду, що входять до складу сільськогосподарських угідь, тобто не ясно стосуються визначені у цій частині розміри лише зазначених категорій земель, чи поширюються на всі землі державної чи комунальної власності.

У новій редакції частини 4 цієї статті, на нашу думку, слід передбачити виділення земельних ділянок для ведення фермерського господарства переважно єдиним масивом.

Опрос