Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О морских портах Украины" (относительно повышения эффективности функционирования морских портов)

Заключение к проекту закона Украины от 19.02.2015 № 2028-1
Дата рассмотрения: 28.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про морські порти України" (щодо підвищення ефективності функціонування морських портів)" (реєстр. N 2028-1 від 12.02.2015 р.)

У законопроекті з метою підвищення ефективності функціонування морських торговельних портів України пропонується реорганізувати державне підприємство "Адміністрація морських портів України" (як зазначено у Пояснювальній записці до проекту) "за допомогою його поділу і створення в кожному морському торговельному порту державного підприємства - адміністрації морського порту, яка буде забезпечувати безпеку мореплавства, і служб капітана відповідного морського порту, котрі будуть відповідати за нагляд (контроль) за безпекою мореплавства і будуть включені до складу центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити до нього наступні зауваження та пропозиції.

1. У законопроекті фактично пропонується повернення до того порядку управління портами, який існував до прийняття Закону України "Про морські порти", необхідність прийняття якого у Пояснювальній записці до відповідного проекту обґрунтовувалася, зокрема тим, що "ризики інвестування пов'язані, в першу чергу, з застарілою нормативною базою, що фактично, відображає радянську модель функціонування портів". У Пояснювальній записці до цього проекту необхідність повернення до попередньої моделі управління пояснюється, в тому числі невиконанням Адміністрацією морських портів України окремих положень Закону, зокрема, тим, що досі не створено реєстр морських портів (стаття 6 Закону), не видані обов'язкові постанови по морських портах (стаття 17 Закону) та зводи звичаїв морських портів (стаття 9 Закону). Проте ці факти свідчать не стільки про неефективність нової системи управління портами, скільки про невиконання конкретних вимог Закону. Вважаємо, що більш дієвим засобом боротьби з таким невиконанням є притягнення винних в цьому осіб до відповідальності, а не зміна відповідних норм закону на інші, які в умовах безвідповідальності також навряд чи будуть виконуватися. На нашу думку, просте повернення до попередньої системи управління морськими торговельними портами навряд чи зможе забезпечити суттєве підвищення ефективності портової галузі в цілому.

2. У цілому, на думку управління, питання утворення окремого державного підприємства для кожного морського порту потрібно вирішувати не за принципом "один порт - одне державне підприємство", а виходячи з економічної доцільності такого кроку. Тобто, якщо, наприклад, для забезпечення функціонування "великого" порту утворення окремої адміністрації морського порту буде ефективним, то для морського порту з незначним обсягом наданих послуг більш продуктивним може бути варіант, коли функції адміністрації в ньому буде виконувати філія відповідного державного підприємства, а не окреме підприємство. Вважаємо, що за цих умов доцільніше залишити за відповідним державним органом можливість покладення на одну адміністрацію морського порту обов'язків здійснювати відповідну діяльність у декількох морських портах. Виходячи з цього, пропонуємо доповнити нову редакцію пункту першого частини першої статті 1 Закону новим реченням такого змісту: "За рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, адміністрація морського порту може виконувати відповідні функції у декількох морських портах"..

Крім того, перехід на нову схему організації діяльності щодо забезпечення функціонування морських портів вимагає забезпечення координації діяльності адміністрацій морських портів. Виходячи з цього, пропонуємо включити до законопроекту доповнення пункту 4 частини 3 статті 13 Закону України "Про морські порти" словами "координація діяльності адміністрацій морських портів".

Опрос