Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 59 Закона Украины "О местном самоуправлении в Украине" (относительно поименных голосований)

Заключение к проекту закона Украины от 04.06.2015 № 2016а
Дата рассмотрения: 23.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо поіменних голосувань)" (реєстр. N 2016а від 04.06.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянутий поданий проект, в якому пропонується внести зміни до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" (далі - Закон) щодо забезпечення поіменного голосування депутатів місцевих рад.

Як зазначається у п. 2 Пояснювальної записки, законопроект покликаний зробити більшість голосувань у всіх місцевих радах поіменними, а результати голосувань - загальнодоступними, що підвищить відповідальність і якість роботи депутатів місцевих рад.

За результатами науково-експертного аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за доцільне висловити наступні міркування та зауваження.

Чинною редакцією ч. 3 ст. 59 Закону передбачається, що рішення місцевої ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону. Положеннями ж проекту пропонується, по суті, встановити, що основним видом голосування за рішення місцевої ради має бути відкрите поіменне голосування, а таємне голосування може застосовуватись у випадках, визначених цим Законом.

При розгляді цього питання Головне управління виходить з того, що таємне голосування має унеможливлювати спостереження і контроль за волевиявленням того, хто голосує. Такий спосіб голосування доцільно використовувати у тих випадках, коли необхідно забезпечити свободу волевиявлення при вирішенні певного питання. Передбачені у чинній ч. 3 ст. 59 Закону випадки обов'язкового таємного голосування стосуються обрання та звільнення з посади секретаря ради (п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону), прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови (п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону), обрання голови районної чи обласної ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади (п. 1 ч. 1 ст. 43, ст. ст. 55, 56 Закону), прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації (п. 29 ч. 1 ст. 43 Закону), внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови відповідної місцевої державної адміністрації (п. 31 ч. 1 ст. 43 Закону), обрання (звільнення) голови районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради (ст. 55 Закону), обрання (припинення повноважень) заступника голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, першого заступника, заступника голови обласної ради (ст. 56 Закону), тобто прийняття рішень, вияв позиції по яких може спричинити той чи інший тиск на депутата. Тому запропоноване у проекті збереження обов'язкового таємного голосування у певних випадках є цілком виправданим. У той же час, на нашу думку, було б правильним передбачити для ради можливість приймати рішення про проведення таємного голосування і в інших випадках, коли рада вважає доцільним прийняття рішення саме шляхом таємного голосування.

Опрос