Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно защиты детей от сексуальных злоупотреблений и сексуальной эксплуатации

Заключение к проекту закона Украины от 03.02.2015 № 2016
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації (реєстр. N 2016 від 03 лютого 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 13 травня 2015 року (протокол N 18) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації (реєстр. N 2016 від 03 лютого 2015 року) (надалі - Законопроект), поданий народним депутатом України Луценко І. С.

Згідно з пояснювальною запискою метою Законопроекту є вдосконалення кримінального законодавства та приведення його у відповідність до міжнародних стандартів у сфері протидії сексуальним зловживанням щодо дітей, зокрема, положень Факультативного протоколу щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії до Конвенції ООН про права дитини, ратифікованого Верховною Радою України 03 квітня 2003 року, Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, що ратифікована Україною 20 червня 2012 року та Європейської соціальної хартії (переглянутої), ратифікованої Україною 14 вересня 2006 року, а також встановлення чіткого мінімального віку статевого повноліття та вдосконалення відповідальності осіб, які посягають на статеву свободу, недоторканість, честь і гідність дітей.

Для досягнення поставленої мети Законопроектом пропонується внести зміни до статей 153, 155, 156 та 302 КК України, якими збільшується термін у вигляді позбавлення волі в частині відповідальності за вчинення насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом відносно неповнолітнього або неповнолітньої, розширюється коло суб'єктів, що можуть вчинить статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, шляхом застосування словосполучення "близькі родичі або члени сім'ї", а також встановлюється чіткий мінімальний вік статевого повноліття та посилюється відповідальність за злочин щодо створення або утримання місць розпусти і звідництво.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

1. У Конституції України зазначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8).

2. Частиною другою статті 28 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути підданий жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом (частина друга статті 52).

Опрос