Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно защиты детей от сексуальных злоупотреблений и сексуальной эксплуатации

Заключение к проекту закона Украины от 03.02.2015 № 2016
Дата рассмотрения: 18.04.2016 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації"

У законопроекті пропонується внести низку змін до статей 153 "Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом", 155 "Статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості", 156 "Розбещення неповнолітніх" та 302 "Створення або утримання місць розпусти і звідництво" чинного Кримінального кодексу України (далі - КК).

Головне науково-експертне управління, розглянувши законодавчу пропозицію, вважає за потрібне зазначити наступне.

1. Сумнівною є пропозиція законопроекту щодо заміни біологічного поняття - "статева зрілість особи" ("що не досягла статевої зрілості") вказівкою на вік потерпілого (особа, "що не досягла шістнадцятирічного віку") у статті 155 КК (в редакції проекту). Адже відповідно до чинної статті 155 КК статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, полягають у добровільних природних статевих зносинах чоловіка або жінки з особою протилежної статі, яка не досягла статевої зрілості. Потерпілими від цього злочину є підлітки як чоловічої, так і (у більшості випадків) жіночої статі, які не досягли статевої зрілості. Статева зрілість полягає у завершенні формування організму чоловіка чи жінки, коли статеве життя (а для жінок, крім того, запліднення, вагітність, пологи та годування дитини) є фізіологічно нормальною функцією і не завдає шкоди подальшому розвиткові організму. Такими, що не досягли статевої зрілості, як правило, є особи, які не досягли 14-ти років.

Питання про досягнення статевої зрілості осіб як жіночої, так і чоловічої статі віком від 14 років до шлюбного віку вирішується судово-медичною експертизою відповідно до Правил проведення судово-медичних експертиз (обстежень) з приводу статевих станів в бюро судово-медичної експертизи, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 року N 6, у кожному випадку окремо. Крім того, обов'язковість проведення такої експертизи зумовлена пунктом 5 частини 2 статті 242 Кримінального процесуального кодексу України, до якого жодних змін у законопроекті не пропонується.

Основне призначення норми, передбаченої статтею 155 КК, полягає не у тому, щоб заборонити під загрозою покарання добровільні статеві зносини дорослих осіб з неповнолітніми (у тому числі й з неповнолітніми віком до 16 років), а в тому, щоб запобігти шкоді для здоров'я неповнолітнього, яка може настати внаслідок початку статевих зносин до досягнення статевої зрілості. З огляду на це не можна визнати доцільним встановлення кримінального покарання за добровільні статеві зносини у тих випадках, коли загроза настання такої шкоди відсутня, а саме це й пропонується проектом.

Закладена у проекті зміна пріоритетів кримінально-правової охорони може потягти за собою негативні наслідки при практичному застосуванні даної статті КК. Зокрема, у разі прийняття проекту може скластися ситуація, за якої злочинним визнаватиметься, наприклад, добровільний статевий акт з особою жіночої статі, якій не виповнилось 16 років, але яка досягла статевої зрілості, тоді як аналогічні дії щодо 16-річної дівчини, яка за своїми фізіологічними ознаками такої зрілості ще не досягла, не міститимуть ознак складу злочину, передбаченого статтею 155 КК України, з чим навряд чи можна погодитися.

У зв'язку з наведеним визначальною ознакою об'єктивної сторони злочину, передбаченого статтею 155 КК, має бути не вік особи, а саме біологічний стан - її статева зрілість.

Опрос