Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно рентной платы за пользование недрами

Заключение к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 2006-4
Дата рассмотрения: 18.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо рентної плати за користування надрами"

У законопроекті шляхом внесення змін до пункту 252.20 статті 252 Податкового кодексу України пропонується зменшити ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - природного газу (будь-якого походження): з 55 до 28 % - для покладів, які повністю залягають на глибині до 5000 метрів; з 28 до 15 % - для покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів.

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

Слід зауважити, що чинні ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - природного газу (будь-якого походження) запроваджені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" N 71-VIII від 28 грудня 2014 року і діють з 1 січня 2015 року. Відповідно, Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розрахований на чинній податковій базі і, зокрема, з врахуванням вимог п. 252.20 ст. 252 Податкового кодексу України, якими визначається порядок справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - природного газу (будь-якого походження). Запровадження ж пропозицій законопроекту зменшить надходження від рентної плати до Державного бюджету України. Звертаємо увагу на те, що відповідно до ч. 1 статті 27 Бюджетного кодексу України до законопроекту, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету, суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати фінансово-економічне обгрунтування (включаючи відповідні розрахунки). Якщо такі зміни показників бюджету передбачають зменшення надходжень бюджету та/або збільшення витрат бюджету, до законопроекту подаються пропозиції змін до законодавчих актів України щодо скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету. Проект, що розглядається, відповідних пропозицій не містить.

Крім того, пропозиція п. 1 розділу II проекту, згідно з якою "цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування", не відповідає принципу стабільності податкового законодавства, закріпленому у пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, за яким "зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року".

Слід також зауважити, що на вимогу п. 4 розділу XIX Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України уповноважений щорічно до 1 червня вносити до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до цього Кодексу щодо ставок оподаткування (в тому числі рентної плати), визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції.

Опрос