Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О гражданстве Украины" (относительно упрощения порядка принятия в гражданство Украины отдельных категорий лиц)

Заключение к проекту закона Украины от 02.02.2015 № 1901
Дата рассмотрения: 06.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" (щодо спрощення порядку прийняття до громадянства України окремих категорій осіб)" (реєстр. N 1901 від 02.02.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон) щодо спрощення порядку прийняття до громадянства України осіб, які:

1) захищали суверенітет, територіальну цілісність і незалежність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції чи військових діях у складі добровольчих батальйонів, партизанських загонів чи інших територіальних формувань, що співпрацювали зі Збройними Силами України, органами Міністерства внутрішніх справ України та Служби безпеки України;

2) зазнали порушень прав і свобод людини на території іноземної держави у зв'язку зі своєю позицією чи діяльністю, спрямованою на підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України.

Проектом, зокрема пропонується передбачити, що на вказані категорії осіб не поширюються вимоги пунктів 3 - 6 частини другої цієї статті, та вони разом з клопотанням про прийняття до громадянства України подають рішення суду, яким встановлено відповідний факт безпосередньої участі особи в антитерористичній операції чи військових діях, або, відповідно, належно завірені копії офіційних документів, які порушують їх громадянські права і свободи в країні постійного проживання.

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. У своїх висновках на законопроекти, де аналогічним чином пропонувалось вирішити відповідні питання набуття громадянства України, Головне управління неодноразово висловлювало свою позицію, яка полягала в тому, що питання набуття чи втрати громадянства відповідно до принципу державного суверенітету регулюються державою на її власний розсуд. З огляду на самостійність держав у врегулюванні питань набуття громадянства, у міжнародних нормативно-правових актах з питань громадянства відсутній чіткий перелік умов натуралізації. У міжнародних договорах в основному закріплюються загальні правила у цій сфері та ті умови, які повинні бути дотримані всіма державами. До таких умов можна віднести правило, за яким внутрішнє законодавство не повинно містити розрізнень або допускати практику, що призводять до дискримінації за ознакою статі, релігії, раси, кольору шкіри, національного чи етнічного походження. Також більшість держав погодилися, що ценз осілості не повинен перевищувати десяти років, а для ряду категорій осіб повинна бути передбачена спрощена процедура.

Конституція України також не визначає умов, при яких можлива натуралізація особи, а тому вибір тих чи інших умов є питаннями доцільності і в основному зумовлюється політикою держави у сфері громадянства і демографії.

Опрос