Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно усиления финансовой самодостаточности территориальных общин)

Заключение к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1900
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо посилення фінансової самодостатності територіальних громад)"

У законопроекті з метою "доопрацювання окремих положень Бюджетного кодексу щодо підвищення фінансової самодостатності бюджетів місцевого самоврядування первинної ланки, а саме бюджетів сіл, селищ і міст районного значення" передбачається: розширення джерел формування доходів бюджетів місцевого самоврядування (сіл, селищ і міст районного значення) шляхом визначення нового порядку зарахування до бюджету: рентної плати за спеціальне використання деревини, що заготовлена в порядку рубок головного користування; рентної плати за спеціальне використання водних об'єктів місцевого значення для ведення рибництва; податку на доходи фізичних осіб; єдиного податку; віднесення до видатків, що здійснюються з бюджетів сіл, селищ, видатків на фізичну культуру і спорт; можливість здійснення попередньої оплати окремих товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, а також право Кабінету Міністрів України визначати інші випадки та строки попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти; спрямування капітальних видатків бюджету розвитку на будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів і приміщень органів місцевого самоврядування, а також на придбання предметів і матеріалів тривалого використання для потреб органів місцевого самоврядування; субвенція місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання районних автомобільних доріг, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах в обсязі 15 відсотків доходів державного бюджету від акцизного податку з нафтопродуктів; розподіл обсягу стабілізаційної дотації; уточнення редакції щодо терміну виконання платіжних доручень органів місцевого самоврядування казначейською службою; тимчасово, до об'єднання міст районного значення в територіальні громади, привести доходи і видатки міст районного значення до доходів і видатків міст обласного значення із обмеженнями щодо видаткових повноважень: відповідальність органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за недотримання терміну здійснення платежу за дорученням розпорядника бюджетних коштів, яке оформлене відповідно до вимог законодавства; встановлення умов визначення Кабінетом Міністрів України переліку видатків, що можуть здійснюватися за рахунок освітньої і медичної субвенцій.

Головне управління з приводу окремих пропозицій проекту вважає за доцільне зауважити наступне.

1. Новою ч. 3 ст. 49 Бюджетного кодексу України передбачається можливість попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти на строк не більше одного місяця "інших випадків, визначених Кабінетом Міністрів України". Вважаємо, що саме у Бюджетному кодексі має міститься виключний перелік товарів, робіт та послуг, що підлягає попередній оплаті за рахунок бюджетних коштів.

Зазначимо також, що на сьогодні питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, певною мірою врегульовано чинним бюджетним законодавством. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України N 117 від 23 квітня 2014 р. "Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" передбачено, що розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти можуть передбачати відповідно до належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів попередню оплату лише у разі закупівлі певних конкретно визначених у ній товарів, робіт та послуг на визначений термін.

Звертаємо також на редакційно невдалі формулювання - "може здійснюватися на оплату:, видатків бюджету розвитку,; інших випадків,".

2. Проектом Закону запроваджується субвенція з державного бюджету бюджетам місцевого самоврядування на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання районних автомобільних доріг, вулиць і доріг комунальної власності. Згідно з ч. 2 нової ст. 103-6 Бюджетного кодексу України зазначена субвенція розподіляється між бюджетами місцевого самоврядування. З приводу внесеної пропозиції звертаємо увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про автомобільні дороги" у віданні органів місцевого самоврядування знаходяться лише вулиці і дороги міст та інших населених пунктів і які є комунальною власністю. Районні ж автомобільні дороги відповідно до ст. 8 Закону України "Про автомобільні дороги" включають автомобільні дороги, що з'єднують адміністративні районні центри з іншими населеними пунктами, інші населені пункти між собою, з підприємствами, об'єктами культурного значення, іншими дорогами загального користування у межах району. Тож викликає сумнів спрямування зазначеної субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання районних автомобільних доріг бюджетам місцевого самоврядування, до яких, зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 5 Бюджетного кодексу України, належать бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах).

Опрос