Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усиления финансовой самодостаточности территориальных общин)

Заключение к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1899
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо посилення фінансової самодостатності територіальних громад)"

У законопроекті пропонується внести зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких уточнити деякі питання, пов'язані, зокрема, із сплатою податку на доходи фізичних осіб відокремленими підрозділами, земельного податку, встановити додаткові пільги із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також удосконалити порядок його обчислення, уточнити ставки рентної плати за спеціальне використання води для потреб рибництва, лісових ресурсів, акцизного податку з роздрібних продаж тощо.

Відповідно до Пояснювальної записки до законопроекту його прийняття дозволить "забезпечити удосконалення та підвищення ефективності податкової системи, що дасть змогу забезпечити додаткові надходження до бюджетів місцевого самоврядування".

Головне управління, проаналізувавши пропозиції законопроекту, щодо окремих з них вважає доцільним зауважити наступне.

1. Згідно з абз. 2 оновленого пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України "податок за земельні ділянки (у межах населених пунктів), що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди і які оподатковуються на загальних підставах), наданих для розміщення об'єктів енергетики, підприємств, які надають житлово-комунальні послуги, транспортують та постачають природний газ справляється за повними ставками та за земельну ділянку, що перебуває у користуванні чи власності таких підприємств". Згідно з Пояснювальною запискою до проекту запровадження зазначених законодавчих пропозицій забезпечить збільшення надходжень до місцевих бюджетів для посилення фінансової самодостатності територіальних громад. В той же час подані до проекту документи не містять інформації щодо впливу зазначених законодавчих пропозицій, у разі їх прийняття Верховною Радою України, на фінансовий стан відповідних підприємств.

2. В оновленому пп. 14.1.30 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пропонується уточнити поняття "відокремлені підрозділи" для розділу IV Податкового кодексу України, яке згідно із чинною нормою вживається у визначені Господарського кодексу України, шляхом "віднесення до них виробничих структурних підрозділів", що фактично не змінює змісту чинною норми. Зокрема, з статтею 64 Господарського кодексу України вже передбачено, що підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). На думку Головного управління, для уникнення непорозумінь при застосування вказаної норми на практиці в Податковому кодексі України доцільно було б надати визначення поняття "відокремлені підрозділи" та виключний перелік таких підрозділів, а не керуватися відсилочною нормою пп. 14.1.30 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу.

3. Запропонована новою редакцією п. 256.10 ст. 256 Податкового кодексу України ставка рентної плати за використання корисних властивостей лісів для розташування мисливських угідь на рівні не менше ніж 25 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області та нові збільшені ставки рентної плати за спеціальне використання води для потреб рибництва пп. 255.5.5 п. 255.5 ст. 255 Кодексу не мають належного обґрунтування у супровідних документах до законопроекту щодо запровадження їх саме у таких розмірах.

4. Відповідно до нового пп. "и" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України пропонується не відносити до об'єкта оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки "господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо". Погоджуючись із запропонованими змінами, водночас з метою запобігання різнотлумаченню норми в процесі її правозастосування пропонуємо уточнити, що йдеться як про відповідні об'єкти, що включені до загальної площі будинку, так і такі, що знаходяться поза межами будинку, тобто розташовані окремо. Це, зокрема, виглядає обґрунтованим з точки зору забезпечення єдиного підходу до оподаткування однотипних об'єктів. Одночасно звертаємо увагу, що за змістом пропонованої норми звільняються від сплати податку за вказані об'єкти не тільки фізичні, для яких таке звільнення виглядає актуальним і повною мірою обгрунтованим, зважаючи на сучасні економічні умови, але і юридичні особи, що може призвести до зменшення надходжень місцевих бюджетів.

Опрос