Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления финансовой самодостаточности территориальных общин)

Заключение к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1898
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення фінансової самодостатності територіальних громад)" (реєстр. N 1898 від 30.01.2015 р.)

У проекті пропонується внести зміни до Земельного (у подальшому - ЗК України) та Лісового (у подальшому - ЛК України) кодексів України, законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування" та Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито". У цих змінах, зокрема, уточнюється правовий режим використання громадянами присадибних земельних ділянок, наданих їм у користування до набрання чинності Земельним кодексом України для ведення особистого селянського господарства; спрощується надання земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності; розширюються напрями використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва (на розробку генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій тощо). До обов'язків постійних та тимчасових лісокористувачів пропонується віднести проведення ремонтних робіт доріг, що використовуються та прилягають до ділянки, яка перебуває у користуванні та ін. Прийняття проекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, "дозволить підвищити рівень фінансової спроможності територіальних громад, сприятиме зміцненню їх матеріальної і фінансової основи та створить передумови для соціально-економічного розвитку територій населених пунктів.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне висловити щодо нього окремі зауваження.

1. На нашу думку, частина змін, які пропонується у проекті, не мають безпосереднього відношення до посилення фінансової самодостатності територіальних громад (що згідно з назвою є його предметом), а тому пропонуємо відокремити їх у окремий законопроект. Зокрема, йдеться про зміни до статей 19, 20, 21 та 23 ЛК України, якими визначаються питання ремонту доріг, що використовуються та прилягають до ділянки, яка перебуває у користуванні, а також змін до статті 39 ЗК України, у якій пропонується дозволити використання земельних ділянок, які входять до складу земель житлової та громадської забудови та перебувають у користуванні громадян як присадибні ділянки та використовуються ними для ведення особистого селянського господарства без дотримання вимог генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Крім цього, звертаємо увагу на те, що для коректної реалізації вказаних змін у ЗК України слід визначити, вимоги яких саме нормативно-правових актів мають регулювати використання зазначених земельних ділянок, а змін до ЛК України - конкретизувати межі доріг, які має ремонтувати лісокористувач.

2. Викликає сумнів те, що надання земельних ділянок комунальної власності територіальних громад сіл, селищ та малих міст у розмірі не більше 0,10 га для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд побутового, торговельного й іншого призначення (у подальшому - МАФ) для провадження підприємницької діяльності поза конкурентними засадами, як це пропонується у змінах до статті 134 ЗК України, може суттєво посилити фінансову самодостатність територіальних громад. Річ у тому, що за загальним правилом використання саме конкурентних засад продажу (надання в оренду) відповідних земельних ділянок призводить до збільшення грошових надходжень. Зазначимо, що конкретних даних щодо переваг позаконкурсного надання земельних ділянок у Пояснювальній записці до проекту не наведено. При цьому у Пояснювальній записці йдеться про те, що поза конкурсний порядок надання земельних ділянок під МАФи має застосуватися для "розвитку підприємницького середовища у селах, селищах та малих містах чисельністю населення до 50 тисяч осіб", але у тексті самого проекту таких обмежень немає.

Опрос