Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно правовой охраны промышленных образцов

Заключение к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1891
Дата рассмотрения: 24.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової охорони промислових зразків" (реєстрац. N 1891 від 30.01.2015 р., внесений народним депутатом України І. С. Алексеєвим)

Законопроект, як випливає з Пояснювальної записки до нього, спрямований на приведення законодавства України про охорону прав на промислові зразки у відповідність до Угоди про Асоціацію та Директиви 98/71/ЕС Європейського парламенту та Ради від 13.10.98 р. про правовий захист зразків.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити до нього наступні зауваження.

У змінах, які пропонуються у проекті до статей 462 - 465 ЦК, а також до Закону України "Про охорону прав на промислові зразки" запроваджуються поняття "зареєстрований промисловий зразок" та "незареєстрований промисловий зразок", які застосовуються в Угоді. Проте звертаємо увагу на те, що механічне перенесення до законодавства України вказаних формулювань може призвести до непорозумінь у національному законодавстві, і навіть до втрати його узгодженості з іншими міжнародними договорами України у сфері охорони прав на промислові зразки. Адже ані Цивільний кодекс України, ані Закон України "Про охорону прав на промислові зразки" не тільки не містять понять "зареєстрований промисловий зразок" та "незареєстрований промисловий зразок", але й не передбачають реєстрації промислових зразків. Згідно з статтею 17 вказаного Закону державній реєстрації підлягають патенти, що засвідчують права на промислові зразки. Водночас кожен промисловий зразок, що є об'єктом міжнародної заявки, може одержати міжнародну реєстрацію у Міжнародному бюро відповідно до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків (Женевський акт від 2 липня 1999 р.), до якої приєдналася Україна.

У проекті та в Пояснювальній записці не зазначено, чи має відношення реєстрація промислових зразків до міжнародної реєстрації у відповідності з цією Угодою, чи, можливо, це означає якусь іншу реєстрацію, яку необхідно запровадити у чинному законодавстві України.

Звертаємо також увагу, що відповідно до статті 6 Женевського акта Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків, починаючи з дати подання, міжнародна заявка, незалежно від її подальшої долі, є еквівалентом правильно оформленої національної подачі в значенні Статті 4 Паризької конвенції, яка встановлює правила подачі заявки на патент на винахід, корисну модель, промисловий зразок чи товарний знак. З пропозиції проекту про засвідчення патентом прав саме на "зареєстрований" промисловий зразок (нова частина 4 статті 5 Закону "Про охорону прав на промислові зразки") створюється враження, що вона вимагає попередньої реєстрації промислового зразка для одержання патенту, що суперечить вказаному положенню Женевського акта.

Опрос