Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Уголовный кодекс Украины (относительно ответственности за публичные призывы к уклонению от призыва по мобилизации)

Заключение к проекту закона Украины от 29.01.2015 № 1886
Дата рассмотрения: 16.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією)"

З метою запобігання масовим публічним закликам до ухилення від призову за мобілізацією, а також забезпечення належних умов для здійснення заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтею 336-1 "Публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією".

Розглянувши законопроект, Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити до його положень наступні зауваження та пропозиції.

1. Запропонована проектом редакція статті 336-1 КК, на наш погляд, потребує суттєвого концептуального уточнення. Адже із буквального тлумачення пропонованої норми виходить, що суб'єктом злочину, передбаченого новою статтею 336-1 КК, може бути, у тому числі, особа, яка один раз скопіювала вже існуючий в комп'ютерній мережі заклик про ухилення від призову за мобілізацією, не маючи при цьому на меті зашкодити проведенню такого призову чи зірвати його.

З огляду на це вважаємо, що об'єктивна сторона запропонованого проектом складу злочину має бути змінена принаймні так, щоб вказана вище категорія осіб, які, не маючи прямого умислу завадити призову за мобілізацією (і діючи, наприклад, під впливом легковажності та нерозуміння усієї серйозності ситуації), розповсюдили такі "заклики", не підпадала під дію статті 336-1 КК.

Окрім цього, викликає сумнів і доцільність встановлення кримінальної відповідальності за будь-яке "зберігання" матеріалів із закликами до ухилення від призову. Слід мати на увазі, що такі матеріали можуть зберігатись і без мети їх наступного поширення (наприклад, журналістами для використання у цілком легальній професійній діяльності) і в цьому випадку відповідні діяння не повинні охоплюватись положеннями кримінального закону.

Опрос