Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 121 Земельного кодекса Украины (относительно получения права собственности на земельные участки)

Заключение к проекту закона Украины от 28.01.2015 № 1874
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 121 Земельного кодексу України (щодо набуття права власності на земельні ділянки)" (реєстр. N 1874 від 28.01.2015 р.)

Законопроект спрямований на подальше удосконалення законодавчого регулювання відносин з безоплатної передачі земельних ділянок громадянам для ведення фермерського господарства. З цією метою ст. 121 Земельного кодексу України пропонується доповнити новою частиною, згідно з якою: "Земельні ділянки, які надані до 1 січня 2002 року у постійне користування фермерським господарствам або громадянам-членам фермерського господарства із земель запасу державної власності для створення та ведення фермерського господарства, безоплатно передаються в наданому розмірі фермерському господарству на правах спільної власності його членів". На думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, його прийняття "дозволить забезпечити сталість землекористування для фермерських господарств,", сприятиме економічному і соціальному розвитку сільських територій.

Проаналізувавши законопроект, Головне управління вважає за доцільне зазначити наступне.

Надання громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства вже врегульовано в чинному законодавстві (зокрема, у статтях 31, 32, абзаці "а" частини 1 ст. 121 ЗК України; статтях 7, 13 Закону України "Про фермерське господарство"). Надання громадянам України земельних ділянок для ведення фермерського господарства, отриманих в постійне користування або оренду до 1 січня 2002 року, на даний час визначається у частині 4 ст. 13 Закону України "Про фермерське господарство", згідно з якою громадяни мають переважно право на придбання (викуп) земельних ділянок розміром до 100 гектарів сільськогосподарських угідь, у тому числі до 50 гектарів ріллі, у власність з розстрочкою платежу до 20 років. Отже у цій нормі питання переходу зазначених земель у власність фермерського господарства або його членів вирішуються дещо по-іншому, ніж це передбачено у проекті. Тож у результаті прийняття цього законопроекту виникнуть неузгодженості між норами цих законодавчих актів, що ускладнить їх застосування. У зв'язку з цим, на думку управління, у проекті доцільно передбачити внесення відповідних змін до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про фермерське господарство".

Враховуючи те, що у змінах до ст. 121 ЗК України передбачається передача зазначених земельних ділянок у власність не фермерському господарству, а його членам на праві спільної власності, пропонуємо у цих змінах слова "передаються в наданому розмірі фермерському господарству на правах спільної власності його членів" замінити на "передаються в наданому розмірі у спільну власність членам фермерського господарства для використання у зазначеному фермерському господарству". Крім цього, у проекті пропонуємо уточнити, кому саме передається відповідна земельна ділянка, якщо у вона надана у користування фермерському господарству, яке створено однією особою.

Опрос