Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный и Уголовный процессуальный кодексы Украины (относительно военных преступлений)

Заключение к проекту закона Украины от 27.01.2015 № 1849
Дата рассмотрения: 30.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (щодо військових злочинів)"

З метою посилення відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення військової служби та визначення особливостей здійснення кримінального провадження в умовах воєнного, надзвичайного стану, особливого періоду або в районі проведення антитерористичної операції законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтею 426-1 "Перевищення військовою службовою особою дисциплінарної влади", а Кримінальний процесуальний кодекс України (далі - КПК) - главою 41-1 "Особливості здійснення кримінального провадження в умовах воєнного, надзвичайного стану, особливого періоду або в районі проведення антитерористичної операції". При цьому пропонується надати можливість командирам військових частин (з'єднань), керівникам військових навчальних закладів, військових установ та організацій або уповноважених ними службовим особам за дорученням слідчого, прокурора провадити слідчі (розшукові) та негласні слідчі (розшукові) дії у кримінальних провадженнях про військові злочини, передбачені статтями 407 - 409 КК (частина 2 статті 246, стаття 523-1 КПК - в редакції проекту). До того ж вказаним категоріям осіб проектом запропоновано надати право застосовувати такі заходи забезпечення кримінального провадження, як законне затримання особи та тимчасове вилучення майна (стаття 523-2 КПК - в редакції проекту).

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий проект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. Пропозиція проекту щодо доповнення чинного КК статтею 426-1 "Перевищення військовою службовою особою дисциплінарної влади" є дещо сумнівною. Адже, на нашу думку, обраний у законопроекті шлях криміналізації відповідних діянь не є оптимальним. Слід звернути увагу на те, що до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції" від 21 лютого 2014 р. N 746-VII (далі - Закон N 746-VII) дії, описані у статті 426-1 КК (у редакції проекту), охоплювалися статтею 424 КК (яка була спеціальною щодо статті 365 КК). Однак Законом N 746-VII була повністю змінена редакція статті 365 КК, а стаття 424 - виключена. Наведене свідчить про те, що внесення 21 лютого 2014 р. змін до статей 364 та 365 КК було помилкою, яку нині намагаються частково виправити шляхом криміналізації окремих діянь, які раніше охоплювались статтями 364, 365, 423 та 424 КК.

Крім того, при внесенні змін до редакцій статей 364 та 365 КК (за умови виключення з КК статей 423 та 424 КК) Головним управлінням у висновку на законопроект N 2023 від 16.01.2013 р. пропонувалося внесення відповідних змін до примітки статті 364 КК, що дозволяло б розповсюдити на військових службових осіб дію статей 364 та 365 КК (як це випливало з мети проекту), однак, ці пропозиції, на жаль, не були враховані при прийнятті Закону N 746-VII.

З огляду на викладене Головне управління вважає, що оптимальним варіантом вирішення проблеми, яку пропонується вирішувати шляхом доповнення КК новою статтею 426-1 (згодом, можливо, будуть пропонуватись й інші статті, які криміналізуватимуть інші окремі види зловживання владою чи службовим становищем), було б відновлення тієї редакцій статей 364 та 365 КК, які існували до набрання чинності Законом N 746-VII, з відповідними доповненнями змісту приміток. Таке рішення зробило б внесення до КК статті 426-1 непотрібним.

2. Пропозиція проекту щодо надання права проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій в умовах воєнного, надзвичайного стану, особливого періоду або в районі проведення антитерористичної операції за письмовим дорученням слідчого, прокурора командирам військових частин (з'єднань), керівникам військових навчальних закладів, військових установ та організацій або уповноваженим ними службовим особам (стаття 523-1 КПК - в редакції проекту) є сумнівною та юридично необгрунтованою. Адже така пропозиція не узгоджується з положеннями частини 1 статті 41 КПК, а також частини 4 статті 7 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", згідно з якими такі дії за дорученням слідчого або прокурора можуть здійснювати лише оперативні підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового і митного законодавства, органів Державної пенітенціарної служби України, органів Державної прикордонної служби України.

Опрос