Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно признания организаций террористическими

Заключение к проекту закона Украины от 26.01.2015 № 1840
Дата рассмотрения: 26.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання організацій терористичними" (реєстр. N 1840 від 26.01.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ), законів України "Про Службу безпеки України", "Про Раду національної безпеки і оборони України" та "Про боротьбу з тероризмом" низку змін, якими визначаються підстави та порядок визнання певних організацій терористичними.

Головне науково-експертне управління загалом підтримує ідею та основоположні положення законопроекту, проте з метою поліпшення його змісту вважає за необхідне висловити до проекту деякі зауваження, суть яких полягає у наступному:

1. Проектом (п. п. 3 та 4 розділу I) передбачається надати Раді національної безпеки і оборони України право своїм рішенням визнавати певну організацію терористичною у разі, якщо "терористична діяльність організації призвела до виникнення кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України". Ці положення викликають зауваження, оскільки Рада національної безпеки і оборони України є політичним органом, а не органом, який здійснює правосуддя. З огляду на це Рада національної безпеки і оборони України не застосовує у своїй діяльності правових процедур, результатом яких могло б бути юридично значуще встановлення певних фактів і здійснення їх юридичної кваліфікації. Між тим, як зазначено у новій статті 113 Закону України "Про боротьбу з тероризмом", яка пропонується у п. 4 розділу I проекту, підставою для визнання організації терористичною є "отримання в установленому законодавством порядку офіційного документального підтвердження провадження організацією терористичної діяльності". Оцінка достовірності і доказової сили відповідних документів, а також кваліфікація дій, про які йдеться у цих документах, як "терористичної діяльності", є суто юридичною діяльністю і не повинна покладатись на орган, діяльність якого не ґрунтується на правових процедурах і посадові особи якого не повинні мати кваліфікації й освіти, яка давала б їм змогу здійснювати діяльність, яка хоча й має політичне значення, однак за своєю природою є суто юридичною. Окрім цього, слід зважати на те, що визнання певної організації терористичною тягне за собою застосування щодо цією організації та її членів низки заходів, які досить істотно обмежують їх права. Це, на нашу думку, робить невиправданим позасудовий порядок визнання організації терористичною в усіх випадках, окрім тих, коли таке визнання випливає з рішень міжнародних організацій, які Україна має визнавати й виконувати відповідно до своїх міжнародно-правових зобов'язань.

Опрос