Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения учащихся 1 - 4 классов общеобразовательных учебных заведений бесплатным питанием

Заключение к проекту закона Украины от 23.01.2015 № 1834
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів безкоштовним харчуванням" (реєстр. N 1834 від 23.01.2015 р.)

У законопроекті пропонується шляхом внесення відповідних змін до Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про охорону дитинства" передбачити для учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів забезпечення "безоплатними обідами" за рахунок Державного бюджету України.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за необхідне висловити наступні зауваження та пропозиції.

1. У законопроекті пропонується поновити частину першу статті 25 Закону України "Про освіту" та частину третю статті 22 Закону України "Про загальну середню освіту" положеннями, згідно з якими "учні 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів забезпечуються безоплатними обідами у загальноосвітніх навчальних закладах за рахунок Державного бюджету України". Проте у законопроекті не враховано, що система середньої освіти включає розгалужену мережу навчальних закладів, які за своїми організаційно-правовими формами можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності. У зв'язку з чим виникає сумнів, що харчування учнів всіх загальноосвітніх навчальних закладів має здійснюватись виключно за рахунок Державного бюджету України. Оскільки, за змістом п. 2 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України, відповідні заклади освіти фінансуються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, то очевидним є те, що харчування учнів таких навчальних закладів, про які йдеться в законопроекті, має фінансуватися за рахунок відповідних місцевих бюджетів.

2. Зазначене також випливає зі змісту частини першої статті 25 Закону України "Про освіту", згідно з якою організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів.

2. Виходячи зі змісту відповідних положень статті 95 Конституції України, фінансові засади і механізм бюджетного фінансування навчальних закладів, на наш погляд, повинні визначатись у Бюджетному кодексі України, яким регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, питання відповідальності за його порушення, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу (стаття 1 Кодексу).

Опрос