Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об аренде государственного и коммунального имущества" относительно совершенствования правового регулирования арендных отношений

Заключение к проекту закона Украины от 23.01.2015 № 1829
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" щодо вдосконалення правового регулювання орендних відносин" (реєстр. N 1829 від 23.01.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ряд змін, які спрямовані "на підвищення ефективності відносин оренди державного та комунального майна, збільшення надходжень від оренди до Державного та місцевих бюджетів та посилення захисту майнових інтересів держави і територіальних громад".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У змінах до частині 2 статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" пропонується виключити з переліку державних об'єктів, які не можуть бути орендовані, майно підприємств, що провадять діяльність у сфері метрології, сертифікації та стандартизації. У Пояснювальній записці це обґрунтовується тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми про приватизацію на 2012 - 2014 роки" внесено зміни до Закону України "Про приватизацію державного майна", згідно з якими знято заборону приватизації підприємств, що провадять діяльність у сфері метрології, сертифікації та стандартизації. Проте згідно з абзацом 7 пункту "г" частини 2 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" приватизації не підлягають, зокрема, об'єкти, що забезпечують функціонування Державної метрологічної служби як об'єкти, що мають загальнодержавне значення. У зв'язку з цим пропонуємо не виключати з частини 2 статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" абзац 8, а привести його у відповідність з положеннями Закону України "Про приватизацію державного майна".

2. Частину 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" пропонується доповнити новим абзацом, згідно з яким "орган, уповноважений управляти майном, протягом 35 робочих днів з моменту надання згоди на оренду цілісного (єдиного) майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, забезпечує реєстрацію цим підприємством права власності на майно підприємства, якщо на момент надання такої згоди право власності на майно підприємства не зареєстровано". Проте, на нашу думку, потреба у внесенні вказаного доповнення відсутня. Це пояснюється тим, що відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно" державна реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень є обов'язковою. Крім цього, залишається незрозумілим, яким саме чином орган, уповноважений управляти майном, буде забезпечувати зазначену реєстрацію. На нашу думку, більш доцільною була б заборона передавати в оренду державне або комунальне нерухоме майно, яке не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

3. Головне управління пропонує не доповнювати частину 4 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" положенням про строки визначення вартості об'єкта, оскільки вона вже має бути визначена на момент отримання згоди щодо укладення договору оренди. У разі, якщо є необхідність чітко визначити строк визначення вартості об'єкта оренди, то відповідні зміни доцільніше внести до статті 11 цього Закону.

4. У змінах до частини 1 ст. 23 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" пропонується визначити, що на передане в оренду майно не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями орендаря (суборендаря) чи третіх осіб. Проте слід звернути увагу на те, що згідно із ст. 769 ЦК України передання речі у найм (оренду) не припиняє та не змінює прав на неї третіх осіб, зокрема права застави. Виходячи з цього, пропонуємо із запропонованих змін слова "та третіх осіб" виключити. Крім цього, управління не вбачає потреби у доповненні цієї частини положенням про те, що "орендар (суборендар) не має права розпоряджатися орендованим майном і вчиняти з ним дії, що призводять до зміни форми власності". Це пояснюється тим, що згідно із статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк, тобто оренда не передбачає передачу орендарю повноважень щодо розпорядження та володіння об'єктом оренди.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос