Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О благотворительной деятельности и благотворительных организациях" (относительно расширения круга лиц - благотворителей антитеррористической операции)

Заключение к проекту закона Украины от 21.01.2015 № 1806
Дата рассмотрения: 27.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (щодо розширення кола осіб - благодійників антитерористичної організації)" (реєстр. N 1806 від 21.01.2015 р.)

У проекті пропонується включити юридичних осіб публічного права до числа благодійників для здійснення ними благодійної діяльності на користь військовослужбовців, які беруть участь у антитерористичній операції (АТО), на час проведення АТО. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, зокрема, "створить можливості для посилення фінансування обороноздатності нашої держави, захисту її суверенітету та територіальної цілісності".

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне. є до нього наступні зауваження та пропозиції.

У новій частині 8, якою доповнюється стаття 6 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", зазначається, що "благодійник - юридична особа публічного права, здійснює благодійну діяльність з джерел власних надходжень, не порушуючи при цьому положень і принципів Бюджетного кодексу України. При здійсненні благодійної діяльності публічні юридичні особи-благодійники забезпечують неухильне та повне забезпечення і виконання бюджетного процесу, дотримуючись при цьому затверджених бюджетних призначень й асигнувань, та у повній мірі забезпечує виконання затвердженого бюджету".

1. Насамперед слід звернути увагу на те, що згідно з статтею 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. До таких юридичних осіб відносяться державні підприємства, державні навчальні заклади (стаття 167 ЦК України), комунальні підприємства, комунальні навчальні заклади (стаття 168 ЦК України), міністерства та інші центральні органи виконавчої влади (стаття 4 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади"). Таким чином, значна частина юридичних осіб публічного права не веде власної господарської діяльності, а їх діяльність фінансується виключно за рахунок відповідних державних та місцевих бюджетів, тобто вони не мають коштів для зайняття благодійної діяльністю. За цих умов навряд чи доцільним буде затвердження в їх кошторисах коштів на здійснення благодійної діяльності, оскільки зазначені кошти на ці цілі (зокрема, підвищення обороноздатності держави) держава може спрямувати безпосередньо. Надходження від господарської діяльності у вигляді прибутку можуть мати лише такі юридичні особи публічного права як державні та комунальні підприємства. У зв'язку з цим у змінах до пункту 5 статті 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" слід уточнити види юридичних осіб публічного права, які можуть бути визнані благодійниками.

Опрос