Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" (относительно изменения продолжительности времени для объявления депутатских запросов и ограничения количества адресатов для их направления)

Заключение к проекту закона Украины от 20.01.2015 № 1799
Дата рассмотрения: 23.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо зміни тривалості часу для оголошення депутатських запитів та обмеження кількості адресатів для їх направлення) (реєстр. N 1799 від 20.01.2015 р.)

Головним науково-експертним управлінням розглянуто даний законопроект, в якому пропонуються зміни до статей 25 та 225 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент).

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Конституційною основою депутатського запиту є припис ч. 1 ст. 86 Конституції України, в якому передбачено, що народний депутат України має право на сесії Верховної Ради України звернутися із запитом до органів Верховної Ради України, до Кабінету Міністрів України, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також до керівників підприємств, установ і організацій, розташованих на території України, незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Конституційними нормами встановлюється також повноваження Верховної Ради України приймати рішення про направлення запиту до Президента України на вимогу народного депутата України, групи народних депутатів чи комітету Верховної Ради України. При цьому вимога про направлення запиту до Президента України має бути попередньо підтримана не менш як однією третиною від конституційного складу Верховної Ради України (п. 34 ч. 1 ст. 85 Конституції України).

Крім того, порядок реалізації права на депутатський запит регулюється і в ст. 15 Закону України "Про статус народного депутата України". Водночас процедура направлення депутатських запитів передбачена в нормах Регламенту, до яких пропонуються зміни у законопроекті. Зокрема, пропонується уточнити, що для оголошення депутатських запитів, прийняття рішень про їх підтримку та направлення відводиться час з 11 години, але не більше однієї години (зміни до ч. 3 ст. 25 Регламенту), а також ввести обмеження розсилки депутатських запитів у кількості до 4 адресатів від одного народного депутата України (зміни до ч. 1 ст. 225 Регламенту - п. 2 розділу І проекту).

Аналіз положень чинних нормативно-правових актів щодо депутатських запитів, дає підставу дійти висновку, що на сьогодні існує два види депутатських запитів: перший - до Президента України (суб'єктом звернення є не лише народний депутат України, а також група народних депутатів чи комітет Верховної Ради України); другий - до відповідних органів або посадових осіб (органів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування), а також до керівників підприємств, установ та організацій, розташованих на території України, незалежно від їх підпорядкування і форм власності), де суб'єктом звернення є виключно народний депутат України. Проте існують суттєві недоліки в нормативному регулюванні інституту депутатського запиту. Зокрема, має місце недостатньо чітке розмежування механізмів реалізації вказаних різновидів парламентського контролю.

Опрос