Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" (относительно исправления пенсионной несправедливости при переводе с одного вида пенсии на другой)

Заключение к проекту закона Украины от 19.01.2015 № 1796
Дата рассмотрения: 29.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо виправлення пенсійної несправедливості при переведенні з одного виду пенсії на інший)" (N 1796 від 19.01.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зміни, якими передбачити застосування показника середньої заробітної плати в Україні, що використовується у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій за три календарні роки, що передують року звернення, не тільки за призначенням пенсії, а й за переведенням з одного виду пенсії на інший. Пропонується також встановити, що переведення з одного виду пенсії на інший може здійснюватися з дня подання заяви на підставі поновлених документів перед переведенням з одного виду пенсії на інший. Крім цього, встановлюється, що при переведенні з пенсії, фінансування якої здійснюється не за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, на пенсію за віком, за бажанням особи, яка має право на пенсію відповідно до цього Закону, призначення пенсії за віком здійснюється відповідно до статті 27 цього Закону.

Головне управління, в цілому погоджуючись з необхідністю вдосконалення порядку нарахування пенсій при переведенні з одного виду на інший, вважає за доцільне звернути увагу на те, що запровадження законодавчої пропозиції у запропонованій редакції, на нашу думку, не призведе до позитивних змін у сфері пенсійного забезпечення з огляду на наступне.

1. Вважаємо, що пропозиція про доповнення визначення показника середньої заробітної плати в Україні, який використовується у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії, положенням про застосування цього показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, не тільки за призначенням пенсії, а й за переведенням з одного виду пенсії на інший, може надати можливість використання права на переведення з одного виду пенсії на інший, з метою осучаснення заробітку для обчислення пенсій, лише тим громадянам, які мають право на декілька видів пенсій згідно із законодавством. А це, в свою чергу, створює нерівні можливості при перерахуванні пенсій для інших пенсіонерів, які не мають такого права.

2. На думку управління, обгрунтування переведення з одного виду пенсії на інший на підставі поновлених документів перед таким переведенням, наведене в Пояснювальній записці до проекту, на прикладі пенсії за вислугу років вчителю, є дещо некоректним. Річ у тому, що для визначення права на пенсію за вислугу років застосовуються положення Закону України "Про пенсійне забезпечення", статтею 7 якого передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. Таким чином, пенсіонер, який отримав таку пенсію, не має права працювати на посаді вчителя та отримувати пенсію за вислугу років.

3. Вважаємо, що зміни, які пропонується внести до абзацу 2 частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" щодо застосування показника середньої заробітної плати, який обчислюється перед переведенням з одного виду пенсії на інший, не дозволяють однозначно з'ясувати його зміст, а тому вимагають свого уточнення.

Опрос