Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления охраны экосети)

Заключение к проекту закона Украины от 15.01.2015 № 1769
Дата рассмотрения: 06.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення охорони екомережі)" (реєстр. N 1769 від 15.01. 2015 р.)

У проекті з метою покращення охорони екомережі вноситься ряд змін до законів України "Про екологічну мережу України", "Про мисливське господарство та полювання" та "Про природно-заповідний фонд України", згідно з якими пропонується, зокрема, включити до структури екомережі (в якості ключової її території) новий структурний елемент - "території дикої природи". Крім цього, пропонується також внести зміни стосовно назв та повноважень органів державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду, заборонити селекційний відстріл тварин у природних заповідниках, передбачити, що права громадян з питань охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначатимуться законами тощо.

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У змінах до Закону України "Про екологічну мережу України" пропонується доповнити статтю 3 цього Закону визначенням змісту терміну "території дикої природи", під якими розуміються "частки природних екосистем, які не підпадають під вплив з боку сучасних технологій, або підпадають під цей вплив у незначній мірі". Проте, на нашу думку, запропоноване визначення є занадто загальним і не дозволяє чітко визначити, які саме території можуть бути визнані територіями дикої природи. Наприклад, із його змісту незрозуміло, які ж конкретно "частки природних екосистем" як "територій дикої природи" можна виділити у натурі, щоб включити їх до структурних елементів екомережі. Крім цього, неясно чи відносяться до таких територій, наприклад, території та об'єкти природно-заповідного фонду або території, які є місцем перебування чи зростання видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України.

За цих умов, на нашу думку, зміст поняття "території дикої природи" поглинається поняттям "природно-заповідний фонд", передбаченим у преамбулі Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища). Останні при цьому вже віднесені до складових структурних елементів екомережі та входять до переліків ключових її територій (пункт "а" частини 1 статті 5; частина 1 статті 16 Закону "Про екологічну мережу"). Тому, на думку управління, у спеціальному виділенні "територій дикої природи" без їх чіткого розмежування з іншими складовими структурними елементами екомережі немає необхідності, оскільки наслідком такого виділення може стати виникнення плутанини у правозастосуванні.

2. До Закону України "Про природно-заповідний фонд України" вноситься ряд змін, які стосуються визначення назви та повноважень органів державного управління у цій сфері. Зокрема, у статті 11 цього Закону до уповноважених органів у цій сфері замість "центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, під яким розуміється Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди України), пропонується віднести "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища" та "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища".

З приводу цього маємо зазначити, що хоча законодавча практика за останні роки і йде шляхом відокремлення двох органів центральної виконавчої влади, що окремо формують та реалізують державну політику, у сфері ж екології таким єдиним органом залишається Мінприроди України. Так, відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 р. N 32, Мінприроди України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки. Серед основних завдань Мінприроди України, визначених у пункті 3 Положення, зокрема, виділені: забезпечення формування державної політики у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду (підпункт 3.1); реалізація державної політики у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду (підпункт 3.2). Тому, на думку управління, у проекті недоцільно розділяти вказаний орган на два, відокремлюючи окремо функцію реалізації чи функцію формування відповідної державної політики, як це пропонується у змінах до вказаної статті 11 та до статей 91, 12, 16, 42, 52, 53, 59 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

3. Відповідно до Пояснювальної записки до проекту він також "передає повноваження державним адміністраціям із створення нових територій природно-заповідного фонду від ліквідованих у травні 2013 р. у рамках адміністративної реформи територіальних органів Міністерства екології та природних ресурсів України" (останні були ліквідовані постановою Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища" від 13 березня 2013 р. N 159). У зв'язку з цим "департаменти екології обласних держадміністрацій поки що не мають права займатися утворенням і охороною природно-заповідних територій місцевого значення, що сповільнює організацію нових об'єктів природно-заповідного фонду на місцях, які є складовою частиною екомережі".

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос