Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" (относительно повышения ответственности судей)

Заключение к проекту закона Украины от 14.01.2015 № 1746
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (щодо підвищення відповідальності суддів)"

У законопроекті з метою (як це зазначено у Пояснювальній записці до нього) "захисту громадян України від суддівського свавілля" пропонується підвищити рівень відповідальності судді при прийнятті рішення щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та продовження його строку.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Законопроектом пропонується визнати підставою притягнення до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження істотне порушення суддею норм процесуального права при здійсненні правосуддя, що потягло за собою незаконне застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або домашнього арешту. У зв'язку з цим, вважаємо за необхідне звернути увагу на таке.

1) В підпункті "а" пункту 1 частини першої статті 92 Закону України від 07.07.2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон N 2453-VI) передбачено, що суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у разі істотного порушення норм процесуального права під час здійснення правосуддя, що унеможливило учасниками судового процесу реалізацію наданих їм процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків або призвело до порушення правил підсудності чи підвідомчості. Таким чином, законодавець уже передбачив наслідки істотного порушення норм процесуального права, настання яких може бути підставою для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності;

2) За умисне прийняття суддею незаконного рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи його продовження законом встановлена кримінальна відповідальність. Зокрема, такі дії кваліфікуються за статтею 375 Кримінального кодексу України (далі - КК) "Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови", а якщо вони вчинені за наявності кваліфікуючих ознак, передбачених частиною третьою статті 371 КК (якщо ці дії спричинили тяжкі наслідки або були вчинені з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах), то вчинене утворює сукупність злочинів, передбачених частиною другою статті 375 та частиною третьою статті 371 "Завідомо незаконні затримання, привід, домашній арешт або тримання під вартою" КК;

Опрос