Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно защиты населения от инфекционных болезней

Заключение к проекту закона Украины от 14.01.2015 № 1729
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Народні депутати України - члени Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я розглянули проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту населення від інфекційних хвороб", реєстр. N 1729, поданий народними депутатами України Т. Бахтеєвою, О. Біловолом, О. Мусієм, А. Шипком, О. Кириченком (протокол N 7 від 11.02.2015 р.).

Метою законопроекту є вдосконалення правової бази у сфері імунопрофілактики. Проект закону спрямований на врегулювання існуючих в законодавстві неузгодженостей між нормами Основ законодавства України про охорону здоров'я, Цивільного кодексу України, законів України "Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення", "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009 - 2015 р." тощо.

Законопроектом передбачено надати право визначати перелік необхідних профілактичних щеплень населення та порядок їх проведення центральному органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.

Слід зазначити, що нині закони України, положення яких регламентують питання вакцинації, містять різні норми, що регламентують перелік інфекційних хвороб, проти яких проводяться профілактичні щеплення, а також взаємовиключні підходи до їх обов'язковості.

Так, законами України "Про захист населення від інфекційних хвороб" (ст. 12) та "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (ст. 27) визначено 6 інфекційних хвороб, щеплення проти яких є обов'язковими (туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, кашлюк, правець і кір).

Водночас, Законом України "Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009 - 2015 р." і Календарем профілактичних щеплень (затверджений наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. N 551, зареєстрований Мін'юстом 13.10.2014 р. за N 1237/26014) визначено 10 інфекцій, проти яких проводяться профілактичні щеплення за віком (туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, кашлюк, правець, кір, гепатит В, гемофільна інфекція, краснуха і паротит).

Як зазначають автори законодавчої ініціативи, запропонований підхід щодо надання права саме центральному органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я визначати перелік необхідних профілактичних щеплень та порядок їх проведення усуне вищезазначені розбіжності в законодавстві та дозволить швидко реагувати на зміни епідемічної ситуації в Україні та світі і своєчасно приймати необхідні заходи по захисту населення від інфекційних хвороб. Такий підхід відповідає загальноприйнятій міжнародній практиці.

Крім того, законопроектом передбачено приведення положень статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо обов'язковості профілактичних щеплень у відповідність до норм Основ законодавства України про охорону здоров'я і Цивільного кодексу України, якими визначено, що будь-яке медичне втручання проводиться виключно за згодою громадянина. Це стосується і вакцинації, яка також є медичним втручанням.

Опрос