Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об автомобильном транспорте" (относительно определения терминов и понятий)

Заключение к проекту закона Украины от 13.01.2015 № 1723
Дата рассмотрения: 15.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт" (щодо визначення термінів і понять)" (реєстр. N 1723 від 13.01.2015)

У законопроекті шляхом внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт" пропонується визначити термін "наземний самохідний транспортний засіб" як "пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також установленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів, який приводиться в рух за допомогою двигуна, призначений для експлуатації переважно на автомобільних дорогах загального користування, підлягає державній реєстрації та обліку у відповідних підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та/або допущені до дорожнього руху, а також ввезені на митну територію України для тимчасового користування, зареєстровані в інших країнах".

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "усунення прогалин в законодавстві України щодо визначення поняття "наземний самохідний транспортний засіб", що дасть можливість уникнути неоднакового тлумачення положень Цивільного кодексу України та спростить використання норм цивільного законодавства фізичними та юридичними особами".

Головне управління, проаналізувавши законопроект, вважає визначення у законодавстві терміну "наземний самохідний транспортний засіб", виходячи з необхідності забезпечення коректного правозастосування відповідних норм Цивільного кодексу України, в яких він вживається в цілому належним чином обгрунтованим. Проте, на нашу думку, внесена законодавча пропозиція спрямована на врегулювання досить вузької проблеми - створення інструментарію для коректного застосування виключно двох норм цього Цивільного кодексу України (до речі, не лише ст. 828, як зазначено у Пояснювальній записці до законопроекту, а й ст. 798). Проблема ж значно ширша, пов'язана з різними підходами до кваліфікації відповідних пристроїв, а, відтак, загального поняття "транспортний засіб", що, відповідним чином, створює колізії в процесі правозастосування відповідних норм законодавства, що регулює відносини у відповідних сферах - наприклад, у сферах обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, дорожнього руху тощо. Такий висновок, зокрема, базується на існуючій в чинному законодавстві численної кількості визначень термінів, які, відповідно до предмету регулювання того чи іншого акта законодавства, по різному визначають підходи до кваліфікації одних і тих же пристроїв.

Так, у Законі України "Про автомобільний транспорт", до якого пропонуються зміни, вживається термін "автомобільний транспортний засіб", який визначається як "колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій" (ст. 1). При цьому термін "колісний транспортний засіб" у цьому Законі визначається як "транспортний засіб, призначений для руху безрейковими дорогами, який використовується для перевезення людей і (або) вантажів, а також перевезення і приводу під час руху чи на місці встановленого на ньому обладнання чи механізмів для виконання спеціальних робочих функцій, допущений до участі в дорожньому русі" (ст. 1).

Опрос