Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" относительно применения единого показателя средней заработной платы в Украине для назначения (перерасчета) пенсий

Заключение к проекту закона Украины от 13.01.2015 № 1713
Дата рассмотрения: 14.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування єдиного показника середньої заробітної плати в Україні для призначення (перерахунку) пенсій" (N 1713 від 13.01.2015 р.)

У законопроекті пропонується у формулі визначення заробітної плати (доходу), яка використовується для обчислення пенсій, замість середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії застосовувати єдиний показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який має затверджувати Кабінетом Міністрів України. Крім цього, щорічне (з 1 березня) підвищення пенсій на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік замінюється перерахунок пенсій з дня збільшення єдиного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні. Пропонується також змінити порядок перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та передбачити, що для їх перерахунку має враховуватися заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі. При цьому заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії визначатиметься із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. У разі ж подання пенсіонером довідки про заробіток за період, передбачений у частині першій статті 40 цього Закону, заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії визначатиметься із застосуванням єдиного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Головне управління, розглянувши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

Система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування базується на принципах обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також, диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу і розміру заробітної плати (доходу). Тому розміри пенсій громадян визначаються, виходячи із розмірів заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та відповідного страхового стажу. Зважаючи на те, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, така заробітна плата потребує осучаснення. З цією метою, для визначення розміру заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, застосовується такий порівняльний показник заробітної плати, як середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески (у даний час - за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), величина якої для обчислення пенсії кожної з осіб коригується у відповідності з фактично одержуваною заробітною платою цієї особи, індивідуально. Розмір цієї середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен бути максимально об'єктивним і не може визначатися довільно, так як він є вагомим при визначенні розмірів пенсій громадян. Перевищення або заниження його розміру у порівнянні із фактичною середньою заробітною платою (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, призведе до порушення принципів функціонування страхової пенсійної системи та до подальшого її руйнування, а тому важливо, щоб порядок його визначення встановлювався безпосередньо у законі. У зв'язку з цим управління не підтримує її заміну на інший, критерії визначення якого у законі не передбачені, що надає певні можливості щодо маніпулювання у цій сфері на рівні підзаконних нормативно-правових актів.

Опрос