Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно запрещения на ограничение или прекращение поставки электрической и тепловой энергии)

Заключение к проекту закона Украины от 28.12.2014 № 1673
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо заборони на обмеження або припинення постачання електричної та теплової енергії)"

У законопроекті шляхом внесення змін до законів України "Про електроенергетику" та "Про теплопостачання" пропонується заборонити енергопостачальникам та постачальникам теплової енергії обмежувати чи повністю припиняти електро- та теплопостачання суб'єктам господарської діяльності, які є виробниками продукції, робіт і послуг оборонного призначення та виконують державне оборонне замовлення на час дії воєнного стану або проведення антитерористичної операції на території України. Установам охорони здоров'я та навчальним закладам енергопостачальники мають право обмежувати або припиняти електро- та теплопостачання виключно після погодження з органами державної влади або органами місцевого самоврядування, що відповідають за фінансування даних установ.

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "захист конституційних прав громадян на життя, освіту, медичне обслуговування та посилення обороноздатності нашої держави".

Розглянувши законопроект, Головне управління, вважає за доцільне висловити щодо його положень такі зауваження та міркування.

1. Змінами до ст. 24 Закону України "Про електроенергетику" та ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" пропонується заборонити енергопостачальникам та постачальникам теплової енергії обмежувати або повністю припиняти електро- та теплопостачання суб'єктам господарської діяльності, які є виробниками продукції, робіт і послуг оборонного призначення та виконують державне оборонне замовлення на час дії воєнного стану або проведення антитерористичної операції на території України.

З огляду на ситуацію, що склалася в Україні, а також враховуючи той факт, що воєнний стан є одним з елементів особливого періоду, який, зокрема, представляє собою "період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій" (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"), у проекті, на нашу думку, замість воєнного стану доцільно було б вести мову про особливий період,

Одночасно звертаємо увагу на доцільність узгодження зазначених пропозицій з відповідними положеннями законів України "Про електроенергетику" та "Про теплопостачання". Йдеться, зокрема, про ч. 2 ст. 23 "Забезпечення енергопостачання в умовах надзвичайного стану, особливого періоду та у разі надзвичайних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України" Закону України "Про електроенергетику", за якою "у разі введення особливого періоду суб'єкти електроенергетики діють згідно із Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Положенням про мобілізаційну підготовку народного господарства України і нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, що регламентують функціонування електроенергетики в умовах особливого періоду", та ч. 3 ст. 28 "Постачання теплової енергії в умовах обмеження в постачанні енергоносіїв та введення надзвичайного стану і особливого періоду" Закону України "Про теплопостачання", за якою у разі введення особливого періоду відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" теплогенеруючі та теплопостачальні організації, які розташовані у місцевості, на якій введено особливий період, зобов'язані виконувати розпорядження органів, які здійснюють заходи особливого періоду на відповідній території, щодо постачання теплової енергії споживачам незалежно від договору.

2. У проекті передбачається встановити, що установам охорони здоров'я та навчальним закладам енергопостачальники та постачальники теплової енергії мають право обмежувати або припиняти електро- та теплопостачання виключно після погодження з органами державної влади або органами місцевого самоврядування, що відповідають за фінансування даних установ (зміни до ст. 24 Закону України "Про електроенергетику" та ст. 25 Закону України "Про теплопостачання"). Крім того, змінами до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" пропонується встановити, що на споживачів електричної енергії з числа установ охорони здоров'я, навчальних закладів не поширюється вимога щодо обов'язку обмеження власного електроспоживання до рівня екологічної броні або повного припинення його в разі відсутності такої за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію.

Опрос