Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения деятельности Национального антикоррупционного бюро Украины и Национального агентства Украины по вопросам предупреждения коррупции

Заключение к проекту закона Украины от 09.01.2015 № 1660-1
Дата рассмотрения: 29.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро України та Національного агентства з питань запобігання корупції"

Метою законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, є удосконалення антикорупційного законодавства в частині функціонування Національного антикорупційного бюро (далі - НАБ), Національного агентства з питань запобігання корупції, системи прокуратури України, а також усунення неузгодженостей в законах, прийнятих 14 жовтня 2014 року, які є перешкодою для реалізації антикорупційного пакету законів.

Для досягнення вказаної мети проектом пропонується низка змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення України (далі - КУпАП), Кримінального кодексу України (далі - КК), Господарського кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), а також законів України "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про прокуратуру" (1991 р. та 2014 р.), "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про Національне антикорупційне бюро України", "Про запобігання корупції" та ін., відповідно до яких: 1) у КУпАП запроваджується поняття "правопорушення, пов'язані з корупцією" (зміни до ст. 15, 38); 2) встановлюється адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб Національного антикорупційного бюро України (ст. 185-13 КУпАП у редакції проекту); 3) уточнюється перелік корупційних злочинів (зміни до ст. 45 КК); 4) викладається у новій редакції ст. 368-2 КК "Незаконне збагачення"; 5) шляхом внесення змін до Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" конкретизується конкурсна процедура відбору директора НАБ (чітко визначаються кваліфікаційні вимоги до кандидатів на цю посаду; конкурсній комісії з відбору директора надається право проводити інтерв'ю з будь-якою кількістю відібраних претендентів, у результаті чого комісія шляхом відкритого голосування може відібрати одного кандидата (замість трьох), який безальтернативно призначається Президентом України на посаду директора, тощо). Крім того, пропонується надати директору НАБ можливість створювати додаткові територіальні управління НАБ в межах визначеної законом штатної чисельності, а також на свій розсуд створювати підрозділи внутрішнього контролю у складі територіальних управлінь. Змінами до цього Закону також пропонується врегулювати питання взаємодії НАБ з органами внутрішніх справ, Службою безпеки України, іншими правоохоронними та державними органами. Ще одне нововведення полягає в тому, що всередині НАБ функції слідчих і оперативних співробітників будуть поєднуватися через створення інституту детективів тощо.

У даному контексті слід зауважити, що проект Закону, який розглядається, є альтернативним щодо законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національного антикорупційного бюро України" (реєстр. N 1660 від 27.12.2014 р.), який спрямовано на врегулювання фактично того ж кола суспільних відносин, що і поданий проект.

Звертаємо також увагу, що окремі пропозиції проекту (щодо внесення змін та доповнень до Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 р. у N 1697-VII про створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка має здійснювати нагляд за додержанням законів при проведенні досудового розслідування НАБ та підтримувати державне обвинувачення у відповідних провадженнях тощо) фактично дублюють приписи раніше поданого проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення їх окремих положень з питань запобігання і протидії корупції та легалізації (відмиванню) доходів" (N 1406 від 11.12.2014 р.), який наразі включено до порядку денного роботи парламенту. З огляду на наведене, вважаємо більш доцільним розглядати вказані проекти одночасно.

Опрос