Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об обеспечении права на справедливый суд

Заключение к проекту закона Украины от 26.12.2014 № 1656
Дата рассмотрения: 27.12.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

За дорученням Голови Верховної Ради України від 26 грудня 2014 року Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 27 грудня 2014 року проект Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" (реєстр. N 1656 від 26 грудня 2014 року), поданий Президентом України, та визначений ним як невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою України.

Проектом Закону закладаються правові засади для проведення судової реформи, яка б забезпечила ефективний захист прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб в судовому порядку, практичну реалізацію права на справедливий суд.

Пропонується викласти у новій редакції Закон України "Про судоустрій і статус суддів", а також внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Кримінального процесуального кодексу України, законів України "Про Вищу раду юстиції", "Про доступ до судових рішень", "Про судовий збір". Законопроектом також вносяться зміни до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" в частині визначення порядку призначення членів Вищої ради юстиції та припинення їх повноважень, порядку розгляду Верховною Радою питань про переведення судді, обраного безстроково, до суду такого ж рівня або до суду нижчого рівня та звільнення судді.

Законопроектом розширюються права громадян щодо гарантій рівності перед законом і судом, гласності, відкритості судового процесу, обов'язковості рішень суду, унормування неупередженого розподілу судових справ.

Висновки Верховного Суду України щодо застосування норм права стають обов'язковими для суб'єктів владних повноважень, а суди мають їх враховувати, що забезпечить однакове застосування норм права.

Відповідно до міжнародних стандартів унормовуються питання утворення судів, призначення суддів на адміністративні посади, оптимізації складу судів і їх діяльності. Органи виконавчої влади не матимуть впливу на процедури утворення судів та визначення кількості суддів. Зменшується кількість адміністративних посад у судах та склад суддів приводиться у відповідність до реального навантаження.

Уточнюються і посилюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, їх права та обов'язки, запроваджується новий текст присяги судді. Стають більш прозорими порядок призначення судді на посаду, включно з процедурами добору кандидатів, відбіркового і кваліфікаційного іспитів, підготовки і навчання кандидатів на посади суддів. Унормовуються процедури обрання суддів безстроково та їх призначення і переведення в інші суди, які мають проходити лише на конкурсних засадах.

Опрос