Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статьи 41 и 43 Закона Украины "О финансовых услугах и государственном регулировании рынков финансовых услуг" (относительно защиты интересов потребителей)

Заключение к проекту закона Украины от 26.12.2014 № 1652
Дата рассмотрения: 14.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статей 41 і 43 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (реєстр. N 1652 від 26.12.2014 р.), внесений народним депутатом України М. А. Поляковим

У проекті пропонується доповнити частину першу статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі - Закон) пунктами 4 та 5, відповідно до яких встановлюються штрафні санкції за створення перешкод у виконанні посадовими особами Уповноваженого органу покладених на них обов'язків, а також за ненадання споживачеві фінансових послуг необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про умови надання таких послуг. Крім того, статтю 43 цього ж Закону запропоновано доповнити новою частиною четвертою, якою передбачається адміністративна відповідальність за ненадання споживачеві фінансових послуг інформації про умови надання таких послуг.

Головне науково-експертне управління, розглянувши зазначену законодавчу пропозицію, вважає за необхідне висловити щодо її змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. Не можна погодитися з пропозицією проекту щодо встановлення відповідальності за створення перешкод у виконані посадовими особами Уповноваженого органу покладених на них обов'язків (пункт 4 частини першої статті 41 Закону) у запропонований у проекті спосіб. Річ в тому, що згідно з пунктом 7 частини першої статті 1 Закону до учасників ринків фінансових послуг відносяться юридичні особи та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які відповідно до закону мають право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг на території України. Проте на останніх розповсюджується дія статті 18829 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП), в якій вже передбачена адміністративна відповідальність за аналогічні діяння.

Тобто, прийняття такої новели призведе до ситуації, коли двома нормативно-правовими актами встановлюється відповідальність одного виду (адміністративна) за одне і те саме правопорушення (створення перешкод у виконанні посадовими особами покладених на них обов'язків) з різним розміром санкцій за його вчинення. Конкуренція цих норм може привести до порушення статті 61 Конституції України, відповідно до вимог якої ніхто не може бути притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне і те саме правопорушення. Крім того, це призведе до дискримінації та нерівноправного становища фізичних осіб - підприємців, як суб'єктів господарювання, у порівнянні з юридичними особами.

2. У статті 4 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачається право споживача на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про умови надання послуг. За невиконання цієї вимоги встановлюється відповідальність у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі ж, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 7 частини 1 статті 23 вказаного Закону). У частині першій статті 1561 КУпАП також передбачається адміністративна відповідальність за відмову працівників сфери послуг і громадян, які займаються підприємницькою діяльністю в цій галузі, у наданні громадянам-споживачам необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товари (роботи, послуги), їх кількість, якість, асортимент, а також про їх виробника (виконавця, продавця). Ці дії тягнуть за собою накладення штрафу від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Причому застережень, що зазначені статті не застосовуються до учасників фінансового ринку, немає.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос