Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усовершенствования защиты профессиональной деятельности журналистов)

Заключение к проекту закона Украины от 25.12.2014 № 1630
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів)"

У законопроекті пропонується викласти в новій редакції частину 2 статті 163 Кримінального кодексу України (далі - КК) "Порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер", передбачивши кримінальну відповідальність за вказані діяння, вчинені щодо журналіста. Крім того, пропонується викласти в новій редакції статтю 171 КК "Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів" і, зокрема: 1) криміналізувати такі дії, як "незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими журналіст користується у зв'язку зі своєю професійною діяльністю" (частина 1 в редакції проекту); 2) замінити у ч. 2 слова про переслідування журналіста "за виконання професійних обов'язків" на слова "у зв'язку з його професійною діяльністю"; 3) доповнити статтю Приміткою, яка містить визначення професійної діяльності журналіста.

Головне науково-експертне управління, розглянувши даний проект, вважає за доцільне висловити щодо його положень наступні зауваження.

Не виглядає вдалою пропозиція про встановлення у статті 163 КК кримінальної відповідальності за порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції журналіста (частина 2 статті). Адже предметом даного злочину є відомості, що передані чи передаються громадянами через листування або телефонні розмови, а також повідомлення громадян, які передаються або були передані телеграфом чи за допомогою інших засобів зв'язку, а також через комп'ютер і становлять таємницю громадянина (громадян), тобто є приватними. Отже, обов'язковими ознаками зазначених відомостей і повідомлень як предмета цього злочину є їхній характер (вони становлять таємницю громадянина) і спосіб передачі (вони передані чи передаються засобами зв'язку - технічне обладнання, що використовується для організації зв'язку, або через комп'ютер - електронною поштою). В той же час не можуть бути визнані предметом цього злочину відомості та повідомлення, які містяться в службовій кореспонденції, якою й є листи, телефонні розмови тощо журналіста, написані (здійснені) ним в межах його професійної діяльності.

Незаконне ознайомлення зі службовою кореспонденцією, телефонними розмовами, телеграфними та іншими повідомленнями журналіста та їх розголошення за наявності для того підстав повинні кваліфікуватися як перешкоджання професійній діяльності журналіста (частина 1 статті 171 КК).

Доповнення об'єктивної сторони складу злочину, передбаченого частиною 1 статті 171 КК, такою ознакою, як незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими журналіст користується у зв'язку зі своєю професійною діяльністю, є зайвим. Вказані діяння позбавляють журналіста можливості здійснювати свою професійну діяльність або принаймні утруднюють здійснення ним цієї діяльності, а тому вони є одним з проявів умисного перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, тобто повною мірою охоплюється чинною редакцією частини 1 статті 171 КК. При цьому якщо такі дії поєднуються з погрозами знищення технічних засобів або їх безпосереднім знищенням чи пошкодженням, то за наявності підстав їх слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених статтями 171 та 194 КК.

Опрос