Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усовершенствования защиты профессиональной деятельности журналистов)

Заключение к проекту закона Украины от 25.12.2014 № 1630
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів)"

У законопроекті пропонується викласти в новій редакції частину 2 статті 163 Кримінального кодексу України (далі - КК) "Порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер", передбачивши кримінальну відповідальність за вказані діяння, вчинені щодо журналіста. Крім того, пропонується викласти в новій редакції статтю 171 КК "Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів" і, зокрема: 1) криміналізувати такі дії, як "незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими журналіст користується у зв'язку зі своєю професійною діяльністю" (частина 1 в редакції проекту); 2) замінити у ч. 2 слова про переслідування журналіста "за виконання професійних обов'язків" на слова "у зв'язку з його професійною діяльністю"; 3) доповнити статтю Приміткою, яка містить визначення професійної діяльності журналіста.

Головне науково-експертне управління, розглянувши даний проект, вважає за доцільне висловити щодо його положень наступні зауваження.

Не виглядає вдалою пропозиція про встановлення у статті 163 КК кримінальної відповідальності за порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції журналіста (частина 2 статті). Адже предметом даного злочину є відомості, що передані чи передаються громадянами через листування або телефонні розмови, а також повідомлення громадян, які передаються або були передані телеграфом чи за допомогою інших засобів зв'язку, а також через комп'ютер і становлять таємницю громадянина (громадян), тобто є приватними. Отже, обов'язковими ознаками зазначених відомостей і повідомлень як предмета цього злочину є їхній характер (вони становлять таємницю громадянина) і спосіб передачі (вони передані чи передаються засобами зв'язку - технічне обладнання, що використовується для організації зв'язку, або через комп'ютер - електронною поштою). В той же час не можуть бути визнані предметом цього злочину відомості та повідомлення, які містяться в службовій кореспонденції, якою й є листи, телефонні розмови тощо журналіста, написані (здійснені) ним в межах його професійної діяльності.

Опрос