Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно гарантий для работников на время исполнения обязанностей в связи с мобилизацией)

Заключение к проекту закона Украины от 24.12.2014 № 1613
Дата рассмотрения: 16.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гарантій для працівників на час виконання обов'язків у зв'язку з мобілізацією)" (N 1613 від 24.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується встановити гарантії забезпечення попередньою роботою осіб, залучених до виконання військових обов'язків під час мобілізації, в т. ч. повернення на збережену або, як виняток, на рівнозначну посаду державної служби та служби в органах місцевого самоврядування без конкурсного відбору та спеціальної перевірки. Прийняття законопроекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, дозволить врегулювати відповідні правовідносини, захистити конституційне право на працю з метою належного матеріального забезпечення таких громадян та членів їх сімей.

Головне науково-експертне управління не заперечує проти законодавчої ініціативи, спрямованої на посилення гарантій мобілізованих працівників. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. На думку управління, пропозиція про доповнення норми, якою встановлено, що "працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку" (стаття 119 Кодексу законів про працю України), вимогою про надання таким працівникам після звільнення з військової служби роботи на іншому підприємстві, в установі, організації (його правонаступникові) у разі відсутності попередньої або рівноцінної роботи у того ж самого роботодавця, не відповідає суті трудових відносин. Річ у тому, що трудові відносини виникають між працівником та роботодавцем, яким є юридична або фізична особа, а тому роботодавець не може гарантувати надання працівнику роботи у іншого роботодавця. Отже працевлаштування такого працівника на інше підприємство, в установу, організацію не може бути віднесено до зобов'язань його попереднього роботодавця і тому відноситься до повноважень державних органів, у компетенцію яких входять питання забезпечення зайнятості. Крім цього, слід звернути увагу на те, що у Порівняльній таблиці до законопроекту чинна редакція статті 119 КЗпП України викладена без урахування змін до цієї статті, які внесені до неї Законом України від 20.05.2014 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації".

2. У проекті пропонується доповнити статтю 15 Закону України "Про державну службу" нормою, згідно з якою прийняття на державну службу осіб, які займали посади державного службовця та були призвані на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, здійснюється без конкурсного відбору на збережену або, як виняток, на рівнозначну посаду. Проте слід звернути увагу на те, що згідно з пунктом 3 статті 36 КЗпП України у випадку призову працівника на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але на строк не більше одного року, трудовий договір не припиняється. Отже в цьому випадку державний службовець не звільняється з посади, на якій він працює, його робоче місце зберігається за ним, "нове" прийняття його на державну службу не відбувається, а тому необхідності у проведенні конкурсу при його поверненні на попередню роботу немає. У зв'язку з цим пропонуємо не вносити запропоновані у проекті зміни до зазначеної статті. Відповідне зауваження стосується також аналогічних за змістом змін до статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Крім цього, оскільки державні службовці (службовці органів місцевого самоврядування), які повертаються на роботу, після демобілізації не можуть бути віднесені до осіб, які претендують на зайняття відповідних посад (вони їх вже займають), немає потреби вносити запропоновані у проекті зміни до названих законів, а також до Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" щодо проведення спеціальної перевірки зазначених осіб.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос